Ezt a gyűrűt nem férfitól kapja

A hormonális fogamzásgátlás lehetőségét sokan rögtön elvetik, pedig van egy eszköz, mely ugyanolyan biztonságot nyújt, mint a fogamzásgátló tabletták, mégis sok szempontból kényelmesebb: ez pedig a hüvelygyűrű.

A hüvelygyűrű egy rugalmas, átlátszó műanyag gyűrű, méretét úgy állapították meg, hogy a nők többségének megfeleljen. Minden gyűrű kétféle női nemi hormont bocsát ki magából lassan, de folyamatosan: egy progeszteronként ható hormont és egy ösztrogén hormont, ezért kombinált hormonális fogamzásgátló. A kibocsátott hormonok kis mennyisége miatt a hüvelygyűrű alacsony hormontartalmú fogamzásgátlási módszernek számít. Működése az ovuláció gátlásán alapszik. Emellett hatással van a méhnyálkahártyára és a nyakcsatornában lévő nyákra is.

A hüvelybe hasonlóképpen kell felhelyezni, mint egy tampont, és gyűrűt három hétig kell viselni, ezután egy hetes szünet következik, ekkor megvonásos vérzés jelentkezik, majd pedig újabb gyűrűt kell felhelyezni. A készítmény a spirál és a szájon át szedhető tabletták kényelmét egyesíti. A spirállal ellentétben azok a nők is alkalmazhatják, akik még nem szültek és a felhelyezést egyénileg elvégezhetik, nem szükséges orvoshoz fordulniuk emiatt.

A gyűrű által kibocsájtott hormonok fokozatosan szívódnak fel a hüvelyfalon keresztül, a tápcsatornát kikerülve, ezért hányás, illetve hasmenés esetén is biztosított a hatóanyagok teljes felszívódása. Ez azért lehetséges, mert itt a hormon adagolása lokális, egyenletes, tehát a kibocsátott mennyiség mindig pontosan és hiánytalanul célba ér.

Mivel itt nem a véráramon keresztül ér célba a hormon, a vér hormonszintje alacsony marad, így a hormonális jellegű mellékhatások - mellfeszülés, fejfájás, bőrproblémák - valamint vérzészavar ritkán fordulnak elő, illetve enyhék, és általában csak átmenetiek.

A hüvelygyűrű használatával kapcsolatban általában két aggodalom szokott jelentkezi. Az egyik, hogy vajon kieshet-e az eszköz. A használók többsége nem tapasztalt ilyesmit, mert a vagina izmai a gyűrűt a helyén tartják, ha mégis kiesik, hideg (sosem forró) vízzel leöblítve 3 órán belül visszahelyezhető. Másik aggodalom, hogy vajon a partner érzi-e az eszközt. A gyűrűt használó párok többségének állítása alapján nem észlelhető a gyűrű jelenléte, vagy ha mégis, akkor sem okoz kellemetlenséget, de a helyzetet természetesen nekünk kell megítélni: ha zavar, inkább ne használjuk.

Előnye, hogy nem kell minden nap emlékezni rá, és megfelelő alkalmazás esetén ugyanolyan biztonságos a használata, mint a fogamzásgátló tablettáknak, és ahogy korábban említettük, hányás vagy hasmenés nem befolyásolja a hatékonyságát.

Hátránya, hogy nem nyújt védelmet a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben, viszonylag költséges és hasonlóan a fogamzásgátló tablettákhoz a használata előtt szükséges egy vérvétellel ellenőrizni, hogy nem fokozott-e a trombózisra való hajlam. Egyéni érzékenységből adódó helyi irritáció is jelentkezhet, valamint az arra hajlamosaknál gyakoribbak lehetnek a hüvelyfertőzések.

A készítmény vényköteles, használatához elengedhetetlen az orvosi konzultáció, ilyenkor az esetlegesen felmerülő kérdéseket is meg lehet beszélni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +11 °C

Reggelig a déli tájakon és az Alföldön túlnyomóan derült lesz az ég, ugyanakkor északkeleten több lesz a felhő, és még előfordulhat néhol zápor, zivatar. Az északi országrészben és a Dunántúl nagy részén rétegfelhőzet takarja az eget, párás, foltokban ködös idő lesz, de napkeltét követően javulnak a látási viszonyok. Napközben a felhőzet szakadozik, gomolyosodik, mindenhol kisüt több órára a nap. Délután főként az északkeleti tájakon alakulhat ki kevés helyenként zápor, zivatar. A délnyugati szél olykor megélénkül, de zivatarok környezetében erős, viharos lökések is lehetnek. A hőmérséklet délután 22 és 28, késő este 15, 20 fok között változik. A változékony idő mellett a frontérzékenyek tüneteit napközben kettős fronthatás erősítheti fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra