Koronavírus: a távolságtartást is befolyásolhatja a maszkviselés

A maszkviselésnek több szempontból is fontos szerep jut a koronavírus elleni harcban.

Több okból is hatékony segítség lehet a koronavírus-fertőzés megelőzésében a maszkviselés, ugyanis nemcsak a vírusrészecskék levegőbe jutását akadályozhatja meg, hanem a társadalmi távolságtartás betartására is ösztönözhet minket - írja a Healthline.com .

A maszkviselés nem várt mellékhatása Az orrot és szájat fedő maszk viselése csökkenti a koronavírus-fertőzés kockázatát, ám egyre többen tapasztalják, hogy az arcbőrre rossz hatással van, mert gyulladt pattanásokat okoz. De mit lehet tenni, ha a járvány ellen is szeretnénk védekezni, és a bőrünk simaságát is megőriznénk? Kattintson a részletekért!

Tartjuk a távolságot a maszkot viselőktől

A Padovai Egyetem egyik kutatója, Massimo Marchiori csapatával nemrég azt vizsgálta, hogyan viselkednek valójában az emberek, amikor fizikai értelemben távolságot kell(ene) tartaniuk egymástól. Odafigyelnek-e a távolságtartásra és egymásra, és vajon van-e különbség a viselkedésükben, amikor valaki maszkot visel, illetve amikor nem?

A maszkot viselő embertől nagyobb távolságot tartunk. Fotó: Getty Images
A maszkot viselő embertől nagyobb távolságot tartunk. Fotó: Getty Images

A tudósok különleges kiegészítők segítségével végeztek méréseket: úgy indultak sétálni Velencében és környékén, hogy speciális öveket viseltek, amelyekbe adatkártyát, újratölthető akkumulátort, illetve olyan szenzorokat építettek be, amelyek mérték a többi ember távolságát az övek viselőitől.

Az övek összesen több mint 12 000 találkozást mértek más járókelőkkel, és Marchiori professzor szerint az eredmények elég egyértelműek: jól mutatják, hogy amikor az övet viselőkön nem volt maszk, mások nagyon közel mentek hozzájuk - gyakran alig 30 centire haladtak el mellettük -, míg a tartott távolság maszkviselés esetén közel a duplájára nőtt. A szakértők szerint erre az lehet a magyarázat, hogy a maszk látványa elég erős vizuális ingerként működik, és eszünkbe juttatja a távolságtartás fontosságát, illetve azt, hogy tegyünk meg mindent a koronavírus terjedésének megfékezése érdekében.

A home office-ban ülve is lehet fontos tudományos eredményeket elérni: az otthon ülő biológusok kilenc új rovarfajt fedeztek fel. Erről részletesebben az nlc.hu cikkében olvashatunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +26 °C
Minimum: +15 °C

A felhősebb nyugati tájak kivételével több órára kisüt a nap. A déli órákig főként a Nyugat-Dunántúlon, majd a másutt is erőteljessé váló gomolyfelhő-képződésből délutántól, késő délutántól egyre többfelé várható zápor, zivatar, sőt zivatarrendszer is kialakulhat, amely gyengülve haladhat északkelet felé. Az intenzívebb cellákat felhőszakadás, jégeső, viharos szél kísérheti, néhol heves zivatar is valószínű. Zivataroktól függetlenül megélénkül, napközben több helyen megerősödik a délkeleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 25 és 30 fok között alakul, de a borongósabb nyugati tájakon hűvösebb idő várható. Késő estére 17, 22 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront dominál, ami okozhat kellemetlenségeket a frontérzékenyek számára.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra