Allergiák régen és ma: az allergia "történelme"

Egyeseket a macskaszőr, míg másokat a pollenek késztetnek tüsszögésre - az allergiás reakciók ma már jól ismertek és kezelhetőek, bő másfél évszázada azonban ez még nem volt így. Ráadásul még mindig nagyon sok tévhit él az emberek fejében a betegséggel kapcsolatban.

Tüsszögés, kaparó torok, orrfolyás, égő szemek - az allergia sokféle tünettel jelentkezhet és világszerte egyre több embert érint. Ezeket a kellemetlen panaszokat ráadásul olyan hétköznapi dolgok válthatják ki - pollen, állatszőr, bizonyos élelmiszerek vagy gyógyszerek -, amelyek egy egészséges ember számára semmilyen gondot nem okoznak. Ma már jól tudjuk, hogy az allergia az immunrendszer túlzott reakciója a fent említett anyagok valamelyikére, amely egyes esetekben súlyos, életveszélyes állapotot is eredményezhet. A panaszokat már évezredekkel korábban feljegyezték, azok okait azonban csak a 19. században kezdték megismerni.

Magyar orvosnak köszönhetjük az allergia szót

Az allergiás reakciókat már az ókori görögök is feljegyezték, ekkor azonban még egységesen asztmaként hivatkoztak rájuk, amely fulladást, nehézlégzést jelentett. A légúti allergia egyik megjelenési formájával, a szénanáthával elsőként egy John Bostock nevű angol kutató foglalkozott részletesebben a 19. század elején. Ekkor még az orvosok azt gondolták, hogy a jellemzően késő tavasszal jelentkező, szezonális megbetegedések mögött a hőmérséklet emelkedése áll. Bostock tanulmányára támaszkodva egy másik brit orvos, Charles Harrison Blackley ismerte fel, hogy a panaszokat a növényi pollen okozza, hatékony gyógymódot azonban ő sem tudott kifejleszteni.

Az orvostudomány, illetve a különböző diagnosztikai eljárások fejlődésének köszönhetően már egyre pontosabban fel tudjuk ismerni az allergiát. Fotó: Getty Images
Már egyre pontosabban fel tudjuk ismerni az allergiát. Fotó: Getty Images

Az újabb nagy áttörést egy Clemens von Pirquet nevű osztrák kutató érte el, aki észrevette, hogy a himlő elleni oltás sokkal gyorsabb és hevesebb reakciókat vált ki, ha egy második dózisban is megkapják a páciensek. Helyesen arra következtetett, hogy a reakciókat az immunrendszer túlzott aktivitása váltja ki. Ezután egy magyar származású, Bécsben praktizáló orvossal, Schick Bélával közösen dolgozták ki és definiálták az allergia kifejezést, amelyet a görög allos (más), illetve ergon (reakció) szavakból kreáltak.

Miért növekszik az allergiások száma?

Bár az allergia ma már jól ismert probléma, a mai napig számos tévhit él a betegséggel kapcsolatban. Az egyik leggyakoribb, hogy az érintettek már gyermekkoruktól szenvednek tőle. Sokan nem is gondolják, hogy a kellemetlen panaszaikat allergia okozza, hiszen gyermekkorukban még nem szenvedtek tőle. A rossz hír viszont az, hogy a betegség tulajdonképpen bármely életkorban kialakulhat, bár a 60 feletti korosztálynál már nagyon ritkán jelentkezik. Előfordulhat, hogy minden előzmény nélkül, váratlanul alakul ki a betegség, de a felnőttkori allergiás esetek egy része már gyermekkorban is okozott panaszokat, csak azokat nem ismerték fel, vagy a hasonló tünetek miatt egyszerűen megfázásnak hitték.

Az allergia kevésbé ismert tünetei Egy téves immunválasz következménye igen gyakran lehet valamilyen bőrtünet. Ugyanakkor az allergia sokféleképpen jelentkezhet: olykor talán nem is gyanakszunk arra, hogy panaszaink hátterében ilyen probléma áll. Kattintson a részletekért.

A betegséggel kezelt személyek száma az utóbbi évtizedekben mégis jelentősen megnőtt, alapvetően két fő okból. Egyrészt azért, mert - és ez a jó hír - az orvostudomány, illetve a különböző diagnosztikai eljárások fejlődésének köszönhetően már egyre pontosabban fel tudjuk ismerni az allergiát, így több érintett tudhat róla, hogy mi okozza a panaszait. Másrészt azért - ez pedig a rossz hír -, mert a kezelt betegek számát a különböző civilizációs ártalmak is tovább növelik: a légszennyezés, a globális felmelegedés miatt elhúzódó pollenszezon, a nem megfelelő lakásviszonyok és a káros szenvedélyek (elsősorban a dohányzás) hatására is egyre több embernél jelentkezik légúti allergia.

Szerencsére a kezelésnek is egyre több módját ismerjük: ma már a patikák polcain többféle, vény nélkül kapható termék elérhető, amik csökkentik a nyálkahártya gyulladását és gyorsan enyhítik a tüneteket. Mindenképpen érdemes azonban az orvosunkkal is konzultálni, aki segíthet a megfelelő termékek és kezelési módok kiválasztásában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

5 tipp, hogy könnyebb legyen az életed allergiásként (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +27 °C
Minimum: +13 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett sok napsütés valószínű. Elszórt jelleggel képződhetnek záporok, zivatarok, legkisebb eséllyel az ország délkeleti felén. A keleties szél mérsékelt marad, de zivatarok mentén átmeneti jelleggel erős, viharos széllökések is kialakulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 23 és 30 fok között alakul. Fronthatásra ezúttal nem kell számítanunk, ugyanakkor lesz olyan elem, ami ronthat az érzékenyebbek közérzetén.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra