Jelentősen romlott a folyók állapota

Elkészült az első, egész bolygóra kiterjedő elemzés a szabályozatlan vízfolyásokról, amely feltárja, hogy a folyók állapota súlyosan leromlott. A jelentés javaslatot tesz a még szabályozatlan folyók állapotának fenntartására, valamint a szabályozott folyók helyreállítására is - közölte a WWF Magyarország.

A világ 246 leghosszabb folyójának alig egyharmada szabályozatlan, több mint 60 százalékuk szabad folyását gátak, vízerőművek vagy víztározók akadályozzák - állapította meg a napokban publikált jelentés. Az elemzés elkészítésében világszerte ismert kutatóintézetek és szervezetek 34 kutatója vett részt, akik munkájuk során 12 millió kilométernyi vízfolyást vizsgáltak meg.

A gátak hatásai A folyók hosszanti átjárhatóságát elsősorban gátak és víztározók akadályozzák. A gátak nemcsak a vándorló halak számára jelentenek akadályt, hanem alapvetően befolyásolják a hordalékmozgást és a vízjárást is. Jelenleg közel 60 ezer nagy gát található a világ folyóin, és további 3700 gát építése várható. Gyakori probléma, hogy a folyón vagy vízgyűjtő területen épülő vízerőművek tervezése egyenként zajlik, és nem vizsgálják az összeadódó hatások miatti kockázatokat.

Miért fontosak a szabályozatlan folyók?

A szabad folyású folyók nemcsak a természeti környezet állapotának megőrzése miatt jelentősek, hanem a társadalom számára nyújtott szolgáltatásaik miatt is. Az egészséges vízfolyásoknak ugyanis sok országban fontos szerepük van a népesség élelmiszer-ellátásában. Egyes a folyók és ártereik az aszály és az árhullámok esetén nyújtanak segítséget, de a folyókhoz kötődő fajok és élőhelyek megóvása szempontjából is kiemelkedő jelentőséggel bírnak. A még szabályozatlan folyók megőrzése és a gátépítések féken tartása a Föld egésze szempontjából kiemelkedő jelentőségű - hangsúlyozza közleményében a WWF.

folyó, folyószabályozás, szabályozatlan folyó, Föld, természetvédelem
Nagyon fontos lenne megőrizni a még szabályozatlan folyókat. Fotó: 123rf

Ilyen a helyzet Magyarországon

Magyarország és a Kárpát-medence folyói között sok olyat találni, amelyeken nincs gát vagy vízerőmű, ennek ellenére mégsem tekinthetők szabályozatlannak. A 19-20. században ugyanis nagyon sok mellékágat és holtágat levágtak a folyókról, és több tízezer hektár ártér került az árvízvédelmi töltéseken kívülre.

Magyarországon lehetőség lenne az árterek visszacsatolására a Tisza mentén, vagy a mellékágak visszacsatolására a Duna vagy a Dráva mellett. A WWF szerint ezt a felelősséget vállalni kell, és a lehetőségeket kihasználva el kell kezdeni a folyók helyreállítását . A folyókra kockázatokat jelentő fejlesztéseket pedig fokozatosan el kellene hagyni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Északkelet felől tovább vékonyodik, szakadozik a felhőzet, reggelre már jórészt csak fátyolfelhők lesznek felettünk, a délnyugati tájakon viszont felhős maradhat az idő. Az ország délnyugati harmadán még elszórtan lehetnek záporok, de ezek reggelre fokozatosan szinte mindenütt lecsengnek. Az északias irányú szelet élénk, hajnaltól északnyugaton helyenként erős lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 15 fok között alakul, de az északi szélcsendes völgyekben több fokkal hidegebb is lehet. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra