Futni a hidegben? Erre ügyeljünk!

A hideg idő beköszöntével a szabadban kocogóknak egyre több kihívással kell megküzdeniük. Érdemes számba venni, mik a legnagyobb veszélyek, hogy az esetleges baleseteket vagy megbetegedéseket elkerülhessük.

A hideggel szembeni védekezésként testünk számos praktikát bevet, többek között csökken az energia-leadásunk és a véráramlásunk is lelassul, ám ezzel együtt bizonyos veszélyek még így is fennállnak: előfordulhat fagyás, kihűlés , kiszáradás, izomfeszülés, illetve csonttörés. A csípős szél mellett a téli kocogók másik nagy ellensége a jég, melyet gyakran hó borít be, így észre sem lehet venni, és elcsúszva könnyen törést, horzsolást, fejsérülést szenvedhetünk.

A jeges útviszonyok ellen úgy védekezhetünk, ha a nap legmelegebb szakában próbálunk futni, amikor kevésbé fagyos a talaj, vagy ha a cipőnkre csúszásgátlót teszünk fel. Ám a hóban sem könnyebb a dolgunk, a szikrázó fehérség könnyen elvakíthat, ezért ilyenkor az amúgy ajánlott fényvisszaverő, élénk színek helyett érdemesebb sötét ruhákban kocogni, hogy erősebb legyen a kontraszt köztünk és a fehér hó között.

Ugyanakkor az egyik leggyakoribb hiba, amit a téli futók elkövetnek, hogy túl sok réteget vesznek magukra, így aztán ha kocogás közben melegük lesz, sorra veszik le magukról a ruhadarabokat, így azonban - mivel közben az izzadságtól nyirkos a testük- nagyon könnyen megfáznak, sőt, aki nem kap időben észbe, az akár ki is hűlhet.

A réteges ruházat téli futásnál különösen fontos

Amint arról Matt Johnson, a Futó Akadémia alapítója és vezető edzője beszámolt, a kihűlés első jele, hogy az ember a szokásosnál jobban reszket, majd zavarttá válik és a részegséghez hasonló állapotba kerül, az izmok elgyengülnek, sőt akár hallucinációk is jelentkezhetnek. A szakember hozzátette, hogy hasonló veszély lehet a kiszáradás is, hiszen hidegben az ember kevésbé érzi, hogy szomjas, mint melegben, ezért ritkábban iszik. Kiszáradás esetén a véráramlás tovább lassul, a vérnyomás viszont megnő, az izzadás megszűnik.

Szintén nehézséget jelent a téli futás során, hogy az izmok nehezebben melegednek fel maguktól, ezért fontos, hogy mielőtt kilépünk a hidegbe, még házon belül melegítsünk be, hiszen másképp a hirtelen hideg hatására az izmok és ínak meghúzódhatnak.

Aki tehát télen is biztonságosan szeretne futni, az az alábbi öt tanácsot, jó ha betartja. Úgy öltözzünk fel, mintha húsz fokkal melegebb lenne, mint valójában; egy vastag réteg helyett több vékonyat viseljünk; a kesztyűre még húzzunk rá egy egyujjas kesztyűt; kezdetben fussunk széllel szembe, a futás vége fele pedig hátszélben; végül pedig higgyük el, hogy akkor sem dől össze a világ, ha a nagyon extrém időjárás miatt egy nap futást kihagyunk, netán a szabad levegő helyett futógépen edzünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra