Gyereket szeretne? Mondjon le az alkoholról!

Egy nemrég a termékenységi kezelést megelőző hónapokban a nők alkoholfogyasztási szokásait vizsgáló kutatásból kiderült, hogy az alkohol még kis mennyiségben is drámai hatással van a termékenységre.

A legalább három sikertelen mesterséges megtermékenyítésen átesett párokat megvizsgálva a tudósok arra jutottak, hogy azoknak a nőknek, akik egyetlen kortyot sem ittak a kezelés alatt, 90 százalékos esélyük volt a teherbe esésre a következő három év során. Ugyanakkor a hetente csak három kis pohár bort fogyasztó nők csak 30 százalékos valószínűséggel estek teherbe ugyanez alatt az időszak alatt. A tudósok szerint hasonló arányok figyelhetők meg a természetes módon próbálkozó párok esetében is.

A kutatási adatokból kiderült, hogy a nők már heti két pohár bor elfogyasztásával (ami jóval az ajánlott maximum mennyiség alatt van) is jelentősen ronthatják az esélyeiket a teherbe esésre, hiszen ekkora alkoholmennyiség elfogyasztása mellett is csak nagyjából 66 százalékos a fogantatás esélye. A jelenleg érvényes egészségügyi ajánlások szerint a gyermekvállalásra készülő nők által fogyasztható heti ajánlott alkoholmennyiség egy vagy két egység, ami nagyjából két pohár bornak felel meg.

A tudósok, akik a 90 nő részvételével készült tudatást vezették, az Amerikai Reprodukciós Orvostani Társaság éves gyűlésén ismertették a kutatási eredményeiket, de elmondták azt is, nem tudják, hogy pontosan mi állhat a jelenség hátterében.

"A gyermekáldásra váró nőknek mindenképp azt ajánlanám, hogy tartózkodjanak az alkoholtól, vagy csak nagyon-nagyon kis mennyiségben fogyasszák, mert rendkívül káros hatással van a nemzőképességükre " - nyilatkozta Dara Godfrey, a Orvostani Társaság mesterséges megtermékenyítéssel foglalkozó specialistája. "Az adatok nagy valószínűséggel hasonlóak lennének a természetes módon próbálkozó párok esetében is, különösen akkor, ha az együttlétet megelőzően a párok tagjai nagyobb mennyiségű alkoholt fogyasztanak."

Dr. Godfrey szerint bár a mostani kutatás során nem vizsgálták meg a jelenség okait, szinte biztos, hogy az alkohol veszélyezteti a petesejtek normális fejlődését. Vannak termékenységi klinikák, ahol a mesterséges megtermékenyítésre érkező nőktől azt kérik, hogy már a kezelés megkezdése előtti három hónapban se fogyasszanak alkoholt, mivel ennyi időbe kerül egy petesejtnek kifejlődnie.

Meddőséget okozhat az alkohol

Dr. Allan Pacey, a Sheffield Egyetem termékenységi szakértője szerint a teherbe esés arányának változásai a különböző csoportok esetében nagyon is jelentősek, és egybevágnak azzal az általános tanáccsal, ami szerint, ha valaki teherbe szeretne esni, érdemes teljesen kizárnia az életéből az alkoholt.

"Elképzelhető természetesen, hogy az alkoholfogyasztás csak valami másnak, mondjuk a stresszes életmódnak a tünete" - nyilatkozta Dr. Pacey. A stressz ugyanis hatással van a kortizol-szintre , ami befolyásolhatja a nők menstruációs ciklusát.

Az egyetem sperma-minőséggel kapcsolatos kutatásai szerint a mértékletes alkoholfogyasztás ugyanakkor egyáltalán nem károsítja a férfiak nemzőképességét. "Természetesen nehéz azt mondani a férfiaknak, hogy igyanak csak nyugodtan, miközben a nőknek egyetlen korty se csúszhat le a torkán - nyilatkozta Pacey - Ez komoly viták forrása lehet egy-egy háztartásban."

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint Magyarországon mintegy 150 000 meddő házaspár, illetve pár él, ami nagyjából megfelel az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 10-15 százalékra becsült előfordulási gyakoriságának. A Semmelweis Egyetem ETK Nőgyógyászati Klinikáján a KSH és a WHO számainál is többre becsülik a meddőségben érintettek számát. Felmérésük szerint inkább a 18 százalék a reális, ami riasztóan magas szám. Vagyis 100 párból 18-nál nem fogan gyermek rendszeres nemi élet mellett egy éven belül.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra