Tünetek

A tünet olyan, a normálistól eltérő jelenség, amelyből az orvos, a beteg kikérdezését és vizsgálatokat követően képes felismerni a betegséget. A tünet lehet szubjektív vagy objektív. Előbbi nem más, mint amit a beteg panaszként észlel, az utóbbiakat az orvos mutatja ki. Általános tünet például a láz, a fájdalom, a fáradékonyság, a viszketés, a magas vérnyomás vagy a köhögés. Más tünetek egy adott betegségre inkább jellemzőek, mint például a hirtelen jelentkező rendkívül erős szegycsont táji fájdalom szívinfarktus esetén.

Hallucináció tünetei és kezelése

Mi a hallucináció?

A hallucináció téves észlelést jelent: azt értjük alatta, amikor valaki nem valós dolgokat érzékel. Hallucinálni minden érzékszervvel lehet, érintheti a látást, a hallást, a szaglást, az ízlelést és a tapintást, sőt lehet szó szervérzésről is. Utóbbi például előfordulhat az Ekbom-szindrómának nevezett pszichózisban, amelynél az érintett úgy érzi, hogy valamilyen bogár vagy parazita mászkál a bőre alatt. Más esetben azt érezheti valaki, hogy kígyó van a beleiben vagy épp nem dobog a szíve.

Tünetek

A hallucináció előfordulása és okai

Általában a skizofrénekre gondolunk, ha hallucinációról van szó, pedig akik hallucinálnak, csak kis részük skizofrén. Ennél a betegségnél a hallucináció akut tünet, és ugyan nagyon félelmetes, gyógyszeresen ez kezelhető a legjobban. A skizofréneknél a hallucinációt a droghasználat még inkább súlyosbítja - részben ezzel magyarázzák, hogy a skizofrének az átlagosnál több bűncselekményt követnek el.
Hallucinációt a skizofrénia mellett más mentális probléma is okozhat: gyakorlatilag minden, ami pszichotikus állapottal jár. Időnként a mániások is hallucinálnak, ritkán pedig előfordul súlyos depressziónál is. Az alkoholnak és a droghasználatnak is lehet ilyen hatása: leggyakrabban ezek okoznak hallucinációt (akár a szerek megvonása miatt).
Van több olyan testi betegség is, amely szintén eredményezhet hallucinációt. Erre a legegyszerűbb példák azok a problémák, amelyek lázzal járnak, amely ugyanis önmagában is okozhat téves észlelést. Hallucináció ideggyógyászati betegségek, agydaganatok és anyagcserezavarok miatt is jelentkezhet, de lehet hallucinálni spontán is: kutatások kimutatták, hogy alkalmanként és átmenetileg teljesen egészséges emberek is hallucinálhatnak.
A hallucináció gyakrabban érinti a férfiakat, aminek oka, hogy körükben gyakoribb a skizofrénia, és többen fogyasztanak alkoholt és drogokat is.

A hallucináció tünetei

A valódi hallucinációt, tehát amikor az érintett teljes mértékben valóságként fogja fel, amit hallucinál, meg kell különböztetni az úgynevezett pszeudohallucinációtól. Utóbbinál az érintett tisztában van vele, hogy amit lát, hall és érez, nem valóság. Jellemzően láznál van így: egy lázas ember általában tudja, hogy téves észlelését az emelkedett testhőmérséklet okozza.
A skizofrének egy része rendelkezik részleges kritikával. Ők rendszerint úgy fogalmaznak: mintha azt hallottam volna, mintha azt láttam volna. Ezt "mintha hallucinációnak" nevezik. Ez az állapot hullámzik, mert a hallucinációkat időnként tekinthetik teljesen valóságosnak is. Így az sem jó, ha az állapot ezen a szinten mozog: ilyenkor ugyanis gondolhatja úgy a skizofrén beteg, hogy meg kell bizonyosodnia az észlelés valódiságáról vagy tévességéről. Ebben az esetben téves eszmék kerülhetek elő, ami szintén veszélyes lehet: a büdös szag érzetét például a beteg elkezdheti azzal magyarázni, hogy szomszédja gázt vezetett át a lakásába, mert így akarja elüldözni.
Előfordul, hogy a hallucinációval küzdő pszichotikus betegek az öngyilkosságig is eljutnak. Erre a hallucinációk legveszélyesebb formája, az úgynevezett parancshallucináció (amely főképp skizofréneknél és kábítószerhasználóknál fordul elő) bírhatja rá őket. Ugyancsak a parancshallucináció vehet rá betegeket, hogy másokat próbáljanak megölni. Ha ez nem mintha hallucináció, hanem valódi, akkor meg is tehetik. A téves szervérzés pedig arra is késztethet betegeket, hogy önsértéssel próbálják meg eltávolítani magukból a "parazitákat", "kígyókat".
A droghasználat gyakran jár együtt hallucinációkkal
A droghasználat gyakran jár együtt hallucinációkkal

A hallucináció diagnózisa

A diagnózist az orvosok vagy elmondás alapján állítják föl vagy a tünetekből kiindulva. Ha a hallucinációnak szervi oka van, akkor az érintettek jellemzően beszámolnak téves képzeteikről, és tisztában vannak vele, hogy nem valósak. Erre jó példa, amikor valaki agydaganat miatt kezd hallucinálni.
A hallucinációra tünetek is utalhatnak: akik például pszichotikus állapotban hangosan beszélgetnek láthatatlan partnerükkel az utcán, nagy eséllyel hallucinálnak. Főleg akkor vehető ez biztosra, ha az érintett a nem hallható hangokra reagál is, reakciója pedig negatív tartalmú. Például felszólítja láthatatlan partnerét, hogy hallgasson, vagy hagyjon abba valamit.
A diagnózis felállítása akut hallucinációnál könnyebb - egy krónikus skizofrén beteg ugyanis megtanulhatja, hogy hallucinációját nem szabad mutatnia, mert bevitethetik a pszichiátriára. Ha a hallucinációk nem túl erősek, akkor jelenlétük valóban nem mindig derül ki.

A hallucináció kezelése

A hallucinációk nagy részét viszonylag hamar meg lehet szüntetni gyógyszerekkel - a pszichotikus eseteket jellemzően így látják el. Előfordul, hogy a hallucinációkat gyógyszeresen nem lehet teljesen megszüntetni, vagy pedig annyira sok gyógyszert kellene tartósan szedni, ami már nagyon rontaná a teljesítményt és az életminőséget. Ilyen esetekben jobb megoldás lehet, ha valaki inkább néha hallucinál kicsit. Ebben az esetben az érintettet meg kell tanítani együtt élni a problémával. Erre már hanghalló csoportok is vannak, ahol az azonos típusú hallucinációkkal küzdőkkel szakemberek, illetve betegtársak, úgynevezett tapasztalati szakértők foglalkoznak.
A kezelés alapvetően persze oki, ha tehát ismert a kiváltó ok, és megszüntethető, akkor meg is kell szüntetni. Agydaganatnál például el kell távolítani a tumort, míg a hallucinációt okozó lázat csillapítani kell. Ha a kiváltó ok a droghasználat és az alkoholfogyasztás, akkor mellőzni kell ezeket a szereket.

A hallucináció gyógyulási esélyei

Az akut hallucináció általában jobban csillapítható gyógyszeresen, mint a krónikus. Egy aktívan hallucináló skizofrén beteg panasza például akár órák alatt megszüntethető ily módon, míg a tartós hallucináció nem feltétlenül. Persze, a betegek jobb esetben hosszabb távon is tünetmentessé tehetőek. A kezelést nehezíti, hogy az érintettek együttműködési készsége, gyógyszerszedési fegyelme jellemzően nem megfelelő. Ahol a hallucinációnak megszüntethető oka van (például láz), ott a gyógyulás teljes lehet.

A hallucináció megelőzése

A megelőzést a hallucináció kiiktatható okainak, így például a droghasználatnak az elkerülése segíti. Akivel már előfordult, hogy lázas állapotban hallucinálni kezdett, annak tanácsos a szokásosnál korábban megkezdenie a lázcsillapítást, és nem megvárnia, hogy láza kifejezetten magas legyen. Még akkor sem, ha az új megközelítés szerint a lázcsillapítást magasabb hőmérsékletek esetén kezdik, mint régebben.

A hallucináció szövődményei

Szövődmény az öngyilkosság lehet, illetve az agresszív cselekedetek, amelyeket a beteg a hallucináció miatt követ el. Problémát jelenthet az is, ha valaki valódi hallucináció esetén megpróbálja megszüntetni a vélt kiváltó okot. Egy ilyen műveletnek beláthatatlan következményei, szövődményei lehetnek.

Hasznos tudnivalók a hallucinációról

A hallucinációt el kell különíteni az illúziótól. Utóbbi egy létező élmény kiegészítését jelenti, és mindenki átéli gyerekkorában, de előfordulhat felnőtteknél is. Klasszikus példa rá, amikor valaki szorong, emiatt pedig egy bokrot szürkületben embernek néz, megrémül tőle, később pedig korrigálja a tévedést, és ráeszmél, hogy mit is látott valójában. Ugyanakkor gyakran a pszichózis is így kezdődik: először csak illúziók jelentkeznek, amelyek aztán átfordulnak hallucinációba.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Vizi János pszichiáternek.
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, a záporok megszűnnek. A déli szél többnyire mérsékelt marad. Késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.