Ne legyen akadály a tejcukorérzékenység!

Hasmenés, görcsök, puffadás, émelygés? Sokáig nem foglalkoztak az emberek ezekkel a tünetekkel. Csak néhány évtizede hallottunk először a laktózérzékenységről, a betegek felismerik panaszaik okát, és előfordulásuk mára már óriási méreteket öltött.

Jelenlegi becslések szerint hazánkban a lakosság kb. 30%-át érinti a kórkép. Ez az adat világossá teszi, mennyire szükséges beszélnünk erről a problémáról és keresnünk a megoldásokat.

Laktózintolerancia (érzékenység) esetében a tejcukor (laktóz) bontásáért felelős laktáz enzim csökkent termelődése vagy hiánya áll fenn. A tejcukor lebomlása és felszívódása normál esetben a vékonybélben történik. Az enzim csökkenése vagy hiánya esetében ez a bontási folyamat zavart szenved. A tejcukor továbbjut a vastagbélbe, és ott a bélbaktériumok hatására zsírsavak és gázok képződnek belőlük. Ennek következtében a laktóztartalmú ételek fogyasztását követően fellépnek a jellegzetes tünetek: puffadás, hasi görcsök, hasmenés, émelygés.

A betegségnek három fajtáját különböztethetjük meg:

1. Veleszületett laktózintolerancia

Ebben az esetben a laktáz enzim már születéskor hiányzik, amit egy hibás gén okoz. A csecsemőknél az anyatejes táplálást követően savanyú szagú, tejsavtartalmú széklet jelentkezik, és kezelés hiányában a baba fejlődése is visszamaradhat. Laktózmentes tápszerek kifejlesztésével lehetővé vált az ilyen csecsemők megfelelő etetése.

2. Primer felnőttkori laktózintolerancia

Ennél a csoportnál a laktáz enzim termelődése az évek előrehaladtával fokozatosan csökken, felnőtt korra már csak 10%-osnak mondható, melynek máig tisztázatlanok az okai.

3. Szekunder felnőttkori laktózintolerancia

Általában valamilyen bélrendszeri kórfolyamat felelős ezért a fajtáért, ami lehet ideiglenes vagy állandósult elváltozás. Okozhatják különböző táplálékallergiák (ilyen a lisztérzékenység), emésztőrendszeri fertőzések, akut vagy krónikus bélgyulladások is.

A fel nem ismert és kezeletlen elváltozás különböző szövődmények (hiánytünetek, daganatos elfajulás stb.) kialakulásához vezethet, ezért panaszok esetén keressünk fel szakembert, hogy megismerjük, és alkalmazzuk a hatékony terápiás módszereket!

Mire figyeljünk a terápia kialakításánál?

  • A laktóz intoleranciások étrendje az érzékenység típusától és az emésztőrendszer érzékenységétől függően - eltér egymásétól. Vannak betegek, akik kis mennyiségben képesek panasz nélkül megemészteni a tejcukrot, de vannak, akiknél teljes laktózmegvonás szükséges.
  • A bélnyálkahártya károsodása lehet kiváltó ok és következmény is, viszont a hasmenéses állapotot követően a szervezet megindítja a hámsejtek újraképződését, melyhez legalább három napra van szükség. Ezalatt teljes mértékben kerüljük a laktózbevitelt, és gyógyszertárban kapható probiotikumokkal segítsük ezt a folyamatot!
  • A tejtermékek tartalmaznak az ember számára nélkülözhetetlen ásványi anyagokat és vitaminokat (többek között kalciumot, D- és B12-vitamint). Ha kevesebbet eszünk vagy iszunk belőlük, ne feledjük ezen összetevők más úton való pótlását.
  • Ha olykor megkívánunk egy-egy magasabb tejcukortartalmú élelmiszert, megoldást nyújthatnak az enzimpótló készítmények. Ezeket a laktózt tartalmazó élelmiszerrel együtt kell bevenni, hatása csak annak az étkezésnek a végéig tart.
  • Tejcukrot bizonyos adalékanyagok is tartalmaznak, így a tejpor, a savópor, a laktit (édesítőszer), ezért mindig olvassuk el az élelmiszerek címkéjén felsorolt összetevőket, illetve érzékenységünkről tájékoztassuk orvosunkat vagy a gyógyszerészt. Az élelmiszer- és a gyógyszeripar garantált laktózmentes termékeinek listájáról információt nyújt a Magyar Táplálékallergia és Táplálékintolerancia Adatbank, valamint a Laktóz Érzékenyek Társasága.

Mit ehetünk és mit nem?

  • Tej, író és tejalapú italok: Minden laktózérzékenynek kerülni kell az összes állati eredetű tejet (tehén-, juh-, kecsketej stb.) és a belőlük készült tejitalokat. Válasszuk helyettük a csökkentett tejcukortartalmú és tejcukormentes tejeket. Az író fogyaszthatósága az intolerancia mértékétől függ.
  • Tejtermékek: A tejtermékek laktóz tartalma 20-40%-kal kevesebb, mint a tejé, fogyasztásuk az egyéni tűrőképességtől függ. Magasabb tejcukortartalommal rendelkezik a tejszín és a tejföl, alacsonyabbal a túró, a sajtok nagy része (például camembert, brie, trappista, edami, ementáli, gouda) és az élőflórás joghurt. A tejcukormentes, állati eredetű joghurtok bátran élvezhetők a legérzékenyebbek számára is.
  • Tejjel készült desszertek, sütemények: A sütőipari termékek között is sok a tejjel készült változat (sós és vajas kifli, császárzsemle, kalács stb.). Bár tejcukortartalmuk csekély, a fokozottan érzékeny betegek ezeket sem ehetik, helyettük inkább a vizes tésztából készült termékeket keressék. A jégkrémek, édességek, mártások választásánál is érdemes körültekintőnek lenni.
  • Zsiradékok: A zsírok és az olajok laktózmentesek, viszont a vaj kis mértékben tartalmaz tejcukrot. A vajkrémekben az alkalmazott adalékanyagok mennyiségétől és fajtájától függően található tejcukor.
  • Húsok, húsipari termékek: A tőkehúsok tejcukormentesek, de a húskészítmények (például felvágottak, szalámik, pástétomok) nyomokban tartalmazhatnak laktózt, mivel a húsipar gyakran használ tej eredetű adalékanyagot.
  • Gyógyszeripari termékek: Egyes gyógyszerek összetételében vivő- vagy bevonó anyagként szerepelhet laktóz.
  • Zöldségek, gyümölcsök, gabonák, olajos magvak: Ezeket a nyersanyagokat használhatjuk a diétában, mert nem tartalmaznak tejcukrot.
  • Tejet és tejterméket helyettesítő laktózmentes élelmiszerek: Idesorolhatók a speciális, növényi italok például a zabtej, a mandulatej, a rizstej, a szójatej, illetve a növényi eredetű tejszínszerű készítmények, mint a zabtejszín, a rizstejszín, valamint a tofuból (szójatúró) előállított termékek, a tofumajonéz, a szójajoghurt és a növényi sajtok.

Mivel pótoljuk az ásványi anyagokat és vitaminokat?

Kalciumpótlásra állati eredetű, laktózmentes tejet, tejtermékeket, halakat (például szardíniát), kalciummal dúsított, növényi alapú tejitalokat, olajos magvakat, zöld színű növényeket (brokkoli, articsóka, kelkáposzta), teljes kiőrlésű gabonákat és aszalt gyümölcsöket (aszalt szilvát, mazsolát stb) fogyasszunk.

D-vitamint biztosíthatunk állati eredetű, laktózmentes tejtermékekkel, valamint májjal, hallal és tojással. B12-vitamint tartalmaznak az állati eredetű, laktózmentes tejtermékek , valamint a húsok, a belsőségek, a halak és a tojás.

Laktózérzékenyeknek szóló receptjeinket keressék az Ízek és Érzések magazin június-júliusi lapszámában!

A tartalomból: Nyári ínyencségek gyümölcsökkel - Laktózérzékenyek diétája - Mit együnk allergia esetén? - Kímélő zöldséges ételek a nyári melegben - Hűsítő gabonasaláták - Egészséges finomságok gyerekzsúrra - Könnyű grillételek hétvégére - Fűszerezzük ételeinket ehetővirágokkal!

Május 31-től az újságárusoknál!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra