Gombás fertőzés? Így táplálkozzunk!

A gombás megbetegedések egyre több embert érintenek. Stresszes életformánk és a helytelen táplálkozás is segítenek a probléma kialakulásában. Lássuk, hogyan érdemes táplálkozásunkat átalakítani kicsit, hogy a tünetek enyhíthetők, elkerülhetők legyenek.

A gombás megbetegedések elsősorban az immunrendszer meggyengülésének következtében alakulnak ki. Nagyban támogatja ezt a folyamatot a stressz, az élelmiszerekben található adalékanyagok, tartósítószerek fogyasztása, a tápanyaghiányos táplálkozás, a környezeti mérgek, a vegyi anyagok túlzott használata, antibiotikumok rendszeres szedése. Mindezek képesek károsítani a szervezet természetes baktériumflóráját, és ha immunrendszerünk meggyengül, kiváló táptalajt nyújthat a gombák elszaporodásához.

Penész-és élesztőgombák

A gombák elsősorban táplálkozás vagy belégzés által kerülnek a szervezetbe. A legnagyobb problémát a penész- és az élesztőgombák okozzák. A penészgomba a természetben fordul elő, szereti a nedves közeget, így könnyen megtelepszik a rosszul szellőző, nedves helyiségekben, de a szobanövények nedves virágföldjén is. Penészgombával találkozhatunk akkor is, ha egy élelmiszer penészedni kezd. Egy rosszul lezárt befőttes üveg, vagy nem megfelelően szellőzött zacskó, csomagolás miatt is elindulnak a gombás folyamatok, sokszor már akkor is, amikor ennek jeleit még nem is láthatjuk.

A legártalmasabb a Candida albicans

Az élesztőgombák a penészgombákhoz társulnak, melyek közül a megismertebb és legártalmasabb a Candida albicans gomba, mely alapvetőn megtalálható bőrünkön, nyálkahártyánkon és bélcsatornánkban is. A lakosság közel egyharmada szenved tőle, és sokan nem is tudják, hogy tüneteik hátterében ez állhat. A Candida elburjánzását jelezheti többek között felfúvódás, hasmenés, allergia, nőgyógyászati problémák, rossz hangulat, fáradtság, fejfájás, hormonális zavarok.

Megfelelő, szabályozott diéta

A gombás betegségek, így a Candida probléma kialakulásában is komoly rizikótényező a helytelen táplálkozás. Jellemző a fehérje és zsiradék túlsúlyával párosuló rostban szegény étrend, az üres, értéktelen (vitaminokban, ásványi anyagokban szegény), finomított, félkész és késztermékek fogyasztása, és az egyszerű szénhidrátok nagy aránya a táplálkozásban (csokoládék, cukorkák, péksütemények, fagylaltok stb.). Megfelelő diétás kezeléssel a tünetek nagymértékben csökkenthetők, de fontos a megfelelő és állandó kontroll, mert bár az eredmények 1-2 hónapon belül érzékelhetőek, a teljes gyógyulás - egyénenként függően - legalább fél évet igényel. Érdemes a diétát nemcsak erre az időszakra kialakítani és betartani, hanem egész életünk során folytatni, hiszen ha a szervezet hajlamos a gombás megbetegedésre, a probléma bármikor újra kialakulhat. Természetesen ekkor már nem kell ugyanolyan szigorral követni, de a finomított és késztermékek fogyasztását mindenképpen érdemes elhagyni, és tápértékben gazdag, rostdús, szezonális alapanyagokat használni. Hogy könnyebb legyen elkezdeni, nézzük néhány receptet!

Zöldborsó-krémleves pulykagombóccal

Elkészítési idő: 35 perc

Hozzávalók 6 személyre:

  • 70 dkg zöldborsó
  • 25 dkg darált pulykamell
  • 1 egész tojás
  • 1,5 liter csirkehúsleves (készülhet bio levesporból is)
  • 1 evőkanál zabkorpa
  • 1 csipet őrölt gyömbér
  • 1 evőkanál apróra vágott friss petrezselyem
  • só, bors

A csirkelevesben 15 perc alatt megfőzzük a zöldborsót, majd botmixerrel pürésítjük. (Ha vállalkozó kedvemben vagyok, át is szoktam passzírozni, így csodálatosan selymes, héj nélküli levest kapunk, és a karizmunkat is alaposan megdolgoztattuk!) A darált pulykát összekeverjük a sóval, a borssal, a csipet gyömbérrel, vágott petrezselyemmel, tojással és a zabkorpával. Vizes kézzel apró (cseresznye nagyságú) gombócokat formázunk belőle és a forró leveshez adjuk. Kb. 10 percig főzzük és tálaljuk.

Hal zöldcitrom-vajjal

Elkészítési idő: 25 perc

Hozzávalók 4 személyre:

  • 4 nagyobb fehér húsú halfilé
  • 8 dkg puha ghí (tisztított vaj)
  • fél zöld citrom reszelt héja és leve
  • 1 cm-es darab finomra reszelt friss gyömbér
  • 1 csokor friss petrezselyem, levelei apróra vágva
  • só, frissen őrölt bors

A sütőt előmelegítjük 200 fokra. A fűszervajhoz alaposan összekeverjük a hozzávalókat, segítségképpen botmixert is használhatunk. A halfilék mindkét oldalát bekenjük a fűszervajjal, tepsire helyezzük, és alufóliával letakarva 15 perc alatt készre sütjük. Finom ropogós, vegyes zöldsalátával és apró újburgonyával tálalhatjuk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra