Koronavírus: szívizomgyulladást okozhat az oltás

Összefüggés lehet a fiatalok körében kialakuló szívizomgyulladás és a Pfizer koronavírus-vakcinájának második adagja között - vélik az izraeli egészségügyi minisztérium kutatói.

Koronavírus: erre képes a magas átoltottsági arány - kattintson!

Kutatócsoportot állított fel az izraeli egészségügyi minisztérium, miután több fiatalnál is szívizomgyulladás alakult ki röviddel az új típusú koronavírus elleni Pfizer-oltás második adagjának beadása után. A szakértők tapasztalatai szerint a szívizomgyulladások általában enyhe lefolyásúak, mellkasi fájdalom, légszomj és szívdobogás jellemzi őket, és csak rövid kórházi tartózkodással járnak. Megjegyezték ugyanakkor, hogy ilyen gyulladást maga a koronavírus vagy más kórokozó is előidézhet.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Szívizomgyulladást okozhat a második Pfizer-oltás.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Veszélyben vannak a fiatal férfiak?

A kutatók az adatok alapján azt állapították meg, hogy összefüggés lehet a COVID-19 elleni védőoltás második dózisának beadása és a szívizomgyulladás megjelenése között a 16-30 év közötti férfiaknál. 16 és 19 éves kor között különösen nagy kockázatot állapítottak meg.

Szerencsére csak ritkán fordul elő

2020 decembere és 2021 májusa között 275 szívizomgyulladásról számoltak be Izraelben, amelyből 148-at a koronavírus elleni védőoltás beadásához közeli időpontban fedeztek fel. A vakcina első dózisához vélhetően 27 eset köthető az 5,4 millió beoltott közül. Azok közül, akiknél szívizomgyulladás lépett fel, 11-en valamilyen háttérbetegségben is szenvedtek. Az oltás második adagjától számított 30 napon belül pedig 121 alkalommal jelent meg ez a betegség az 5,04 millió vakcinázottból, közülük hatvannak háttérbetegsége is volt. A szívizomgyulladás miatt viszont a legtöbb beteg legfeljebb négy napig volt kórházba, és 95 százalékuknál csak enyhe tünetek jelentkeztek.

Hónapokra munkaképtelenné tehet a hosszú COVID - olvassa el a részleteket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +11 °C

Reggelig a déli tájakon és az Alföldön túlnyomóan derült lesz az ég, ugyanakkor északkeleten több lesz a felhő, és még előfordulhat néhol zápor, zivatar. Az északi országrészben és a Dunántúl nagy részén rétegfelhőzet takarja az eget, párás, foltokban ködös idő lesz, de napkeltét követően javulnak a látási viszonyok. Napközben a felhőzet szakadozik, gomolyosodik, mindenhol kisüt több órára a nap. Délután főként az északkeleti tájakon alakulhat ki kevés helyenként zápor, zivatar. A délnyugati szél olykor megélénkül, de zivatarok környezetében erős, viharos lökések is lehetnek. A hőmérséklet délután 22 és 28, késő este 15, 20 fok között változik. A változékony idő mellett a frontérzékenyek tüneteit napközben kettős fronthatás erősítheti fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra