Petrezselyem: az ízesítés mestere

A petrezselyem a jó ízesítőképessége miatt már évszázadok óta a magyar konyha elmaradhatatlan "kelléke". Minden kiskertben megtalálható. Nélküle a magyaros ételek elképzelhetetlenek, de sokan kiváló tulajdonságai miatt még gyógynövényként is hasznosítják.

Ismerjük meg!

A petrezselyem (Petroselium crispum) az ernyősvirágzatúak (Umbelliferae) családjába tartozik. Eredetileg Dél-Európában honos, de ma már az egész világon elterjedt. Kétéves növény, első évben a lombja és vastag gyökere fejlődik, a másodikban pedig magszárat fejleszt. Kaszattermése van. Ismert fűszernövény, de gyógyításra is alkalmas hatóanyagokkal rendelkezik. A népnyelv petruskának, petrezselemnek és petrezsiromnak hívja. A piacokon nevezik fehérrépának és gyökérnek is. A növény gyökerét és levelét hasznosítják. A hazai konyhakertek elmaradhatatlan zöldsége. Azért is kedvelik, mert a korai petrezselyemzöld a tavasz hírnöke, és friss ízeket varázsol ételeinkbe. Hazánkban két típusa terjedt el. Az egyik a gyökérpetrezselyem, amelynek erős, vaskos karógyökere a jelentős, a másik a metélőpetrezselyem, amelynek viszont a lombja értékes, amit állandóan szedés mellett is fejleszt. A kertben jól áttelel, így tavasszal friss petrezselyemzöldnek örülhetünk.

Miért jó?

Hamis húsleves Olasz zöldségleves Ludaskása A petrezselyem termése illóolajat (apiolt, miriszticint, pinént), flavonoidokat (apiint) tartalmaz, a levél pedig C-vitamint.

A növény vizelethajtó és étvágyjavító hatású. Fokozza a gyomor-béltraktus működését, teáját pedig hólyaghurut esetén fogyasztják. A petrezselyem a vesekő és a vesehomok kialakulásának megelőzésére is ajánlják.

Erős vízhajtó és vizelethajtó hatása miatt az áldott állapotú nők a petrezselyem fogyasztását ne vigyék túlzásba.

Hogyan fogyasszuk?

A frissen szedett petrezselyemzöld a hazai konyha egyik legnépszerűbb ételízesítője.

Sokan sokféleképpen hasznosítják.

A petrezselyemgyökér és annak lombja kiváló levesek ízesítésére, salátákba, köretekbe és töltelékekbe. Ki ne ismerné az ízletes petrezselymes burgonyát, vagy a petrezselymes rizst.

A petrezselyem gyökerét szintén kipréselhetjük gyümölcscentrifugán, és levét hozzáadhatjuk más zöldségek (pl. sárgarépa) és gyümölcsök (pl. alma) levéhez. Annál is inkább, mert fokozza az emésztőrendszer működését, gyógyítja a gyomorbetegségeket és kiváló étvágygerjesztő.

Levélzetéből kiváló gyógytea készíthető, amely vizelethajtó és étvágyjavító hatású.

Tippek - tanácsok

Aki petrezselymet akar termelni, jó ha tudja, hogy a növény a tápanyagban gazdag talajt szereti. Érdemes jól megművelni a talajt, különben a gyökérzet, ágas-bogas módon fejlődik. Viszonylag vízigényes növény, ezért száraz időszakban gondoskodni kell rendszeres vízpótlásáról. A hideget jól tűri, ezért már március elején el lehet vetni. Betegségei közül legismertebb és leggyakoribb a petrezselyem lisztharmat.

Ha ősszel betakarítjuk a termést, akkor a gyökereket hűvös helyen, általában pincében homokba ásva tudjuk elraktározni. A téli tartósításra inkább a kései fajták alkalmasak.

A nyáron, illetve ősszel összegyűjtött és feldolgozott petrezselyemzöldet érdemes mélyhűtőben tárolni, hogy télen is hozzájuthassunk. Sok háztartásban a nyár folyamán a levélzetet csomóba gyűjtik és kiszárítják, majd az összetört leveleket jól zárható üvegben tárolják.

Érdekesség

A petrezselyem név a latin petroselium szóból származik, mely a görögül petrosz, vagyis kő, illetve szikla, és szelion, azaz növény szavakból ered. A név visszavezethető arra a tényre is, hogy a növény vadon a Földközi-tenger környékén köves, kavicsos területeken nőtt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra