Megváltozik az időérzékelésünk, ha jól érezzük magunkat

Ha sorban állunk, vagy valakire várunk, az idő olyan lassúnak tűnhet, mintha a másodpercek órák lennének. Ha azonban jól érezzük magunkat, az idő szinte repül.

Igaz lehet a mondás, miszerint az idő repül, ha jól érezzük magunkat, egy feltétel azonban van: az idő akkor telik gyorsan, ha a cél-motivált a tevékenység, amit végzünk.

Korábbi kutatások már kimutatták, hogy azok a tapasztalatok, amelyek pozitív érzésekből, vagy álmokból erednek, olyan érzést keltenek bennünk, mintha az idő gyorsabban telne. Néhány kutató azonban felhívta arra is a figyelmet, hogy nem minden pozitív érzés azonos hatású. Néha csupán elégedettséget vagy nyugalmat érzünk, amely érzések ugyan pozitívak, mégsem magas a kutatók által "megközelítési motivációnak" nevezett tulajdonságuk. Nem kelt bennünk tettvágyat, hogy folytassunk, vagy elérjünk valamit. A vágy vagy az izgalom azonban ilyen érzések lehetnek, erősen ösztönöznek, hogy tegyünk lépéseket valamiért.

Philip Gable és Bryan Pool az Alabama Egyetem pszichológusai szerint főként az ilyen magas megközelítési motivációval rendelkező érzések keltik bennünk az szárnyaló idő érzését. Hogy bebizonyítsák a feltételezésüket, három különböző vizsgálatot végeztek el.

Az egyik kísérletben a résztvevőknek két képet mutattak rövidebb ideig (400 ms-ig) és hosszabb idegig (1600 ms-ig). A képek között szerepeltek alacsony illetve magasabb megközelítési motivációjuk képek is, például virágokat vagy valamilyen desszertet ábrázoló fotók. Az önkénteseket arra kérték, hogy tippeljék meg, melyik képet mutatták hosszabb vagy rövidebb ideig nekik. Az eredményekből kiderült, hogy akik éhesebbek voltak, vagyis magasabb megközelítési motivációval rendelkeztek, azok úgy gondolták, hogy a desszertet ábrázoló képet rövidebb ideig mutatták nekik, ellentétben nem éhes társaikkal.

A kutatók a másik két kísérlettel is hasonló eredményre jutottak, amiből arra következtettek, hogy nem a tevékenység puszta pozitív tartalma "gyorsítja" fel az idő múlását, hanem annak izgalma és célja is.

A tanulmány részletesen a augusztusi számában olvasható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra