Alvás: mit együnk és mit ne?

Az alvásunkat sok dolog befolyásolja, többek között az is, hogy mit eszünk és iszunk. Most eláruljuk, melyek azok az ételek, amelyek segítik az alvást, és melyek azok, amelyek inkább keresztbe tesznek a pihenésünknek.

Mindannyian jól tudjuk, alvásra szükségünk van. Mégis rengeteg embert érint az álmatlanság, nagyon sokan vannak, akik egyszerűen nem tudják kipihenni magukat. Lehet, hogy eddig nem tudtunk, de ételeinkkel is befolyásolhatjuk az éjszakánk minőségét.

Banán. A gyümölcsben rengeteg a kálium és a magnézium, amelyek hozzájárulnak az izmok ellazulásához. A banán emellett egy triptofán nevű aminosavat is tartalmaz, mely az agyban szerotininná és melatoninná alakul - ezek a vegyületek fontosak a jó alváshoz: a szerotonin relaxáló, lazító hatású, a melatonin pedig az álmosságért is felelős.

Sovány fehérje, tej. A fehérjékben és a tejben szintén találhatóak olyan aminosavak, melyek az álmosságért felelősek. Emellett a sovány fehérjék segítenek a gyomorégés elleni küzdelemben - ez a tünet gyakran okoz éjszakai ébredéseket. A tejben kalcium is van, ami a kiegyensúlyozott melatonintermelésért is felel.

Cseresznye. A cseresznye a melatonin egyetlen természetes forrása - legalábbis ezt derítette ki egy kutatás 2011-ben. Érdemes lefekvés előtt enni egy marékkal, de a cseresznyelé is jó hatással lehet az alvásunkra.

Zabkása. A tejjel vagy vízzel készített, mézzel ízesített zabkásában rengeteg nélkülözhetetlen ásványi anyag található: kalciumot, magnéziumot, foszfort, káliumot tartalmaz. Ezek a mikrotápanyagok mind fontosak a pihentető alváshoz. Emellett tápláló és nagyon kellemes az íze.

Egyen egy tál zabkását, hogy jobban aludjon!

Mely ételeket kerüljük este?

Zsírdús fogások. Bár egy jó zsíros étel elfogyasztása után pilledtnek, különösen fáradtnak érezhetjük magunkat, a kutatások mégis azt bizonyítják, hogy ezek a fogások gyakoribb éjszakai ébredésekkel járnak együtt, és nehezebben is alszik el az, aki ilyen ételeket vacsorázik. Különösen óvatosnak kell lennie annak, aki gyomorégéssel küzd vagy refluxbeteg - a zsíros fogások fokozzák a tüneteket, és a kellemetlenségek megakadályozhatják, hogy kialudjuk magunkat.

Alkohol. Az alkoholnak lehet ugyan álmosító hatása, ám valójában "felpörgeti" a szervezetet, ami gyakoribb éjszakai ébredésekhez vezet. Egy kutatás szerint például már egyetlen adag vodka 19 perccel megrövidítette az alvással töltött időt, és az alvás minőségét is rontotta. Emellett az alkohol miatt többet és hangosabban horkolunk, ami nemcsak a saját, de a párunk alvását is befolyásolja.

Koffein. Mindenki jól tudja, hogy a kávéban koffein van, a kávén kívül sok más ital is tartalmaz koffeint , az energiaitaloktól a szénsavas üdítők többségéig, sőt a csokoládéban, és egyes gyógyszerekben is van koffein.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra