111 éve született a szegények orvosa

Jahn Ferenc politikai okokból soha nem dolgozhatott állami kórháznak, magánpraxisában azonban szegény munkásokat, később partizánokat, ellenállókat gyógyított. Nézetei miatt többször megkínozták, ült börtönben, végül koncentrációs táborban halt meg.

1902. február 7-én született Budapesten Jahn Ferenc, akit csak a szegények orvosaként emlegetnek, és akinek nevét viseli a dél-pesti kórház . 1928-ban a Magyar Királyi Pázmány Péter Tudományegyetemen szerzett friss orvosi diplomájával az előtte álló polgári karrier helyett tudatosan szentelte életét a munkások gyógyításának és az ehhez kapcsolódó a szociológiai kutatásnak. Kispest proletár-negyedében telepedett le és nyitotta meg magánorvosi rendelőjét. Érdekesség, hogy állami orvosi állást soha nem kaphatott, mert politikailag gyanús elemnek minősítették. Ő azonban rendületlenül tanult, fejlődött: évtizedekig dolgozott fizetés nélkül, gyakornokként a Rókus Kórházban. Politikai megítélése ellenére orvostársai és betegei is kiváló orvosnak, diagnosztának tartották.

Kispesten kapcsolódott be 1929-ben a Magyar Szociáldemokrata Párt baloldali ellenzékének tevékenységébe, amelynek keretében egyik alapítója és titkára volt az 1930-ban megalakult Szocialista Orvosok Szervezetének, ahol ifjúsági és egészségügyi tanácsadókat, előadásokat, vitaesteket tartottak. Az 1930-as évek elejétől aktív tagja volt az illegális Kommunisták Magyarországi Pártjának (KMP), illegalitásban élőknek nyújtott orvosi segítséget. 1936-ban Kispest város képviselő-testülete tagjává választotta. Három ciklusban, több mint nyolc évig képviselte a kispestieket.

Jahn Ferenc 1940-ben az illegálisan működő KMP tagjaként a rendőrség letartóztatta (egyes források szerint megkínozta) és 1942-ben 9 hónapra ítélték. A Gyűjtőfogházban raboskodva leveleiben a betegei gyógyításáról adott útmutatást feleségének.

Szabadulása után, 1943 őszén nyomban bekapcsolódott az antifasiszta ellenállás szervezésébe, többek között gyógyszereket, kötszereket, fegyvereket gyűjtött, amelyeket futárokkal továbbították a jugoszláv partizánoknak. Jahn Ferenc részt vett a magyar vasutas ellenállók révén illegálisan Budapestre hozott sebesült partizánok gyógyításában is. Tevékenységére fény derült és letartóztatták, vallatása során megkínozták, majd öt év börtönre ítélték. Büntetését a komáromi Csillagerdőben töltötte volna le, ám annak 1944. novemberi kiürítésekor a dachaui koncentrációs táborba került. Itt halt meg 1945. május 5-én vagy 8-án, tífuszban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Késő délután melegfronti hatás érezhető, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel járhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra