Visszatérő bakteriális hüvelyfertőzés (x)

Gyakran elhanyagoljuk, mert nem mindig jár kellemetlen tünetekkel. Pedig fontos a korai felismerés és a megelőzés, mert kezeletlenül veszélyes szövődményeket okozhat.

A kellemetlen folyással járó hüvelygyulladás a nők egyik leggyakoribb betegsége. Attól függően, hogy milyen kórokozó felelős érte, többféle változata ismert, ám míg a köztudatban az él, hogy általában gombák okozzák, valójában a bakteriális hüvelyfertőzés (bakteriális vaginózis) sokkal gyakoribb probléma. A hüvelyi panaszokkal nőgyógyászt felkereső páciensek döntő többsége ezzel a megbetegedéssel küzd.

A bakteriális vaginózist az érintett nők sajnos gyakran nem ismerik fel időben, a betegség ugyanis sokszor nem okoz különösebben zavaró tüneteket. Legbiztosabb jele a normális hüvelyváladék megváltozása, a "halszagú folyás". Ha ilyen típusú, kellemetlen szagú, jellemzően híg, inkább homogén állagú, áttetsző, fehér vagy szürkés színű folyás jelentkezik - amely a menstruációt és a szexuális együttlétet követően erőteljesebbé válhat -, akkor nagy valószínűséggel bakteriális hüvelyfertőzésről van szó. Egyes esetekben a jellegzetes folyás mellett duzzanattal, fájdalmas vizeléssel, a hüvelyhám sérüléseivel is járhat a betegség. Az elhanyagolt fertőzésnek kellemetlen és/vagy veszélyes szövődményei - kismedencei gyulladás, koraszülés, szülés utáni és nőgyógyászati műtéteket követő fertőzések, szexuális úton terjedő fertőzések iránti fokozott fogékonyság - lehetnek, és igencsak hajlamos a kiújulásra. Ezért nagyon fontos, hogy ne hunyjunk szemet a probléma felett. Akkor is forduljunk szakemberhez, ha mindössze a megváltozott összetételű folyás árulkodik róla, és nem okoz különösebb zavarokat.

Hogyan kezelhető?

A bakteriális fertőzés kezelésének első állomása a körültekintő diagnózis, a hajlamosító tényezők – szexuális és higiénés szokások, káros szenvedélyek, stressz, más betegség antibiotikum-kezelése, egyes hormonális fogamzásgátlók – felderítése és kiiktatása. Az elsődleges kezelési mód általában egy rövid antibiotikum-kúra, amely jelenthet szájon át szedhető vagy helyileg alkalmazott antibiotikumot, illetve szükség esetén a kettő kombinációját is. Mindezt a hüvely normál baktériumflórájának visszaállításával kell kiegészíteni.

Az egészséges hüvelyflóra regenerálását szolgáló, helyileg alkalmazható készítmények egyúttal a szövődmények kialakulásának és a kiújulás megelőzésének is fontos eszközei. A Vitagyn C hüvelykrém , amely C-vitamint és ezüstöt tartalmaz, helyreállítja és fenntartja a hüvely egészséges pH-értékét, vagyis a savas kémhatást. A terhesség és szoptatás idején is alkalmazható készítmény elősegíti a fertőzésekkel szembeni védekezésért felelős tejsavbaktériumok újraszaporodását és a hüvely öntisztulását. Ezáltal meggátolja, hogy olyan körülmények alakuljanak ki a hüvelyben, amelyek a bakteriális fertőzések létrejöttének kedveznek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra