Hormonális fogamzásgátlók és méhen belüli eszközök

Hogyan hatnak a hormonális fogamzásgátlók, és mit csinálnak a méhen belüli eszközök a terhességmegelőzés érdekében?

Hormonális fogamzásgátlás, tabletták

A fogamzásgátló tabletták iránt a rendszeres szexuális életet élő nők körében van a legnagyobb igény. Ma már a tizenévesek között is egyre gyakoribb a rendszeres fogamzásgátlás. A hormontartalmú szerek felírását minden esetben nőgyógyászati vizsgálatnak és rákszűrésnek kell megelőznie. Ha a nő családjában felfedezhető trombózisra való hajlam - a hormonális fogamzásgátlás egyik legfontosabb ellenjavallata -, akkor ma már speciális vizsgálat is végezhető, melynek segítségével a vérből kimutatható egy bizonyos génelváltozás megléte.

Vannak ugyanakkor pozitív mellékhatásai is, több is, mint negatív: megelőzhető velük a méhen kívüli terhesség, csökken a menstruációs vérveszteség, és így a vérszegénység is, rendeződik a menstruációs ciklus. A petefészek és a méhbelhártya rosszindulatú daganatainak valószínűségét csökkenti. A hatásmechanizmus lényege, hogy szedés során csökken a petefészek hormonális működése, s nem jön létre peteérés.

A különböző fogamzásgátló tabletták hatásfoka csaknem 100%-os. A tablettaszedés alatti vagy közvetlenül a szedés befejezése után bekövetkező fogamzás a születendő babára nézve nem jelent genetikai kockázatot.

A fogamzásgátló tabletta

A fogamzásgátló a nem várt terhesség megelőzésének egyik leghatékonyabb módja. A fogamzásgátlás témában összegyűjtött cikkeinket itt olvashatja!

A fogamzásgátló tabletta kétféle hormonális hatóanyagot tartalmazhat: mesterségesen előállított ösztrogént (tüszőhormon-komponens) és progeszteront (sárgatesthormon-komponens), amely a tüszőrepedés ( ovuláció ) gátlásával fejti ki hatását a női szervezetben. Az egyes hormonkomponensek megléte vagy aránya az egyes tablettafajtáknál más és más. Javallataikat és ellenjavallataikat, valamint a mellékhatásokat is külön, komponensekként érdemes megismerni, majd mérlegelni.

Az ösztrogén-hatást röviden így foglalhatjuk össze: Az agyalapi mirigy sárgatest serkentő hormon ) termelését gátolva megakadályozza a petesejtet tartalmazó tüsző érését és az ovulációt, gátolja a petesejt méhnyálkahártyába való beágyazódását, és a korai terhesség megtartásához elengedhetetlen sárgatest működését.

A progesztagén-hatás miatt a méhnyak nyákja sűrűvé, átjárhatatlanná válik a spermiumok számára, csökken a hímivarsejtek megtermékenyítő képessége, a pete nem tud beágyazódni, az ovuláció is gátolt.

A kétféle komponenst tartalmazó tabletták között megkülönböztetünk egy- és háromfázisú tablettákat. Az egyfázisúnál minden egyes tabletta ugyanolyan hormonösszetételű. A háromfázisúak pedig háromféle kombinációban tartalmazzák a tüsző- és a sárgatesthormont, így "utánozzák" a normális női ciklus során bekövetkező változásokat. A normál dózisú tabletták 50 µg, a kis dózisúak 20-35 µg szintetikus ösztrogént és progeszteront tartalmaznak.

Vannak olyan, ún. minipillek, melyek csak kevés szintetikus progeszteront tartalmaznak, így nyilván csak ennek a hatásával is bírnak: egyrészt elvékonyítják a méh nyálkahártyáját, másrészt sűrűbbé teszik a méhnyaknyákot.

Hormonális fogamzásgátlók és méhen belüli eszközök

Az esemény utáni tabletta

Ma Magyarországon több ilyen készítmény is használatos. Ezek közt van olyan gyógyszer, amelyből egyszeri közösülés után 1 tablettát kell bevenni, majd nyolc óra múlva még egyet. Havonta legfeljebb négy tablettát lehet bevenni. Más esemény utáni készítmény esetében a közösülést követő 72 órán belül 2 tablettát kell bevenni, majd 12 óra múlva újabb 2 tablettát.

E módszerek hatásfoka 95 százalék lehet, ha betartják a megjelölt időhatárokat, s ha valóban csak egyetlen aktusra került sor. A hormonok megakadályozzák a pete beágyazódását a méh nyálkahártyájába. Hangsúlyozni kell, hogy ezek a szerek csak sürgősségi fogamzásgátlóként javasolhatók (pl. váratlan szexuális kapcsolat, kondom sérülése, nemi erőszak stb. esetén), mivel az említett két nemi hormont tartalmazzák a megfelelő kombinációban, de sokkal nagyobb dózisban. Alkalmazási idejétől függően befolyásolja a tüszőrepedést, akadályozza a fogamzást, illetve a beágyazódást. A beágyazódott megtermékenyített petesejtre már nincs hatással. Magzati ártalmat nem okoz.

Progeszteron-injekció

A készítményt 12 hetente injekcióval juttatják a női szervezetbe. Szülés után ajánlott azoknak, akiknek a spirál felhelyezésére várniuk kell. Alkalmazzák továbbá endometriózis betegségben (a méhnyálkahártya rendellenes helyeken történő előfordulása), miómák (jóindulatú méhizom-daganat) vagy más méhbántalmak esetében is. Cikluszavarokat okozhat.

Méhen belüli fogamzásgátló eszközök

A felnőtt, már szült nők a méhen belüli eszközöket is igénybe vehetik. Fiatalkorban, különösen, ha a méh még kicsi vagy fejletlen, nem célszerű ezen eszközök alkalmazása.

Viszonylag új a hormontartalmú méhen belüli fogamzásgátló eszköz, amely helyileg erős hormonhatást fejt ki.: a méhnyak csatornájának nyákmennyisége csökken, viszkozitása nő, így az ondósejtek és a kórokozók nem tudnak feljutni a méhbe. Ha mégis megtermékenyülne a petesejt, akkor az eszköz a méhnyálkahártyába való beágyazódását akadályozza meg.

A ciklus bármely időszakában felhelyezhető. Úgynevezett sürgősségi fogamzásgátlóként is alkalmazható. Ha védekezés nélküli közösülés történt, és ezután 5-6 napon belül felhelyezi az orvos, akkor a megtermékenyült petesejt nem tud beágyazódni a méh nyálkahártyájába. Az eszköz aktív hatóanyaga öt éven át biztosítja a fogamzásgátló hatást. Főképp azért előnyös a szervezet számára, mert kis, naponta felszabaduló hormonmennyiségnél is kellően hatékony. Kedvezően ötvözi a hagyományos spirál és a hormonális fogamzásgátlás kedvező hatásait, véd a kismedencei gyulladásoktól. Eltávolítása után a fogamzóképesség azonnal helyreáll.

A spirál

Ezt a kis műanyag eszközt - újabban ezüstözött vagy aranyozott - rézdrót fogja körül. Általában olyan nőknek szokták ajánlani, akik már szültek. A nőgyógyász helyezi fel a méhbe. A modern spirálokat akár öt évre is felhelyezhetik, de bizonyos kutatási adatok arra utalnak, hogy hosszabb ideig is gond nélkül benntarthatók. Régebben attól tartottak, hogy a méhen belüli eszközök a méh gyulladását váltják ki, mára azonban ez a tévhit megdőlt. Így például aszpirin és más gyulladásgátlók is szedhetők spirál használata mellett.

A spirál egyedüli ellenjavallata, a méh gyakori vagy jelenleg is fennálló gyulladása, fertőzése. A spirál hatásfoka megközelíti a tablettákét és használata rendkívül kényelmes. Mindezek alapján korunk ideális fogamzásgátló eszköze. Miután a spirál a helyén van, sem a férfinak, sem a nőnek nem kell többé vigyáznia. Természetesen szükség van az évenkénti nőgyógyászati ellenőrzésre, panasz esetén pedig sürgős kivizsgálásra.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra