Túlcukrozott élet: a felnőttkori diabéteszről

Születésünktől vonzódunk az édes ízhez, de vajon nem vetjük-e el a sulykot a cukrok és más nyalánkságok túlzott fogyasztásával? Lehet-e ennek köze az egyre gyakrabban előforduló felnőttkorban kialakuló cukorbetegséghez?

Az anyatej édes íze és más "belénk kódolt" okok miatt ösztönösen vonzódunk az édeshez, szemben például a keserű vagy savanyú ízzel. Figyeljük meg, szinte senki sem utasítja vissza, ha csokoládét vagy különböző desszerteket kínálunk körbe!

Ugyanakkor egyes tanulmányok rávilágítanak arra, hogy a cukor teljesen más szerepet töltött be a konyhában száz évvel ezelőtt. Egy magyar kutatás szerint a cukrot egykor a fűszerek közé sorolták, Európában egészen a századfordulóig luxuscikk volt. Érdekes kontraszt a fűszerekből használt mennyiséget összevetni a mai édességek receptjeivel, melyek legalább 20-30 deka cukrot tartalmaznak.

Magyarországon közel másfél millió ember cukorbeteg, és 50 százalékuknak fogalma sincs arról, hogy diabéteszes! Az sem véletlen, hogy a cukorbetegség "járványszerű" elterjedése egybeesik a finomított cukor mértéktelen fogyasztásának korszakával. Feltételezhetően tehát ezek a változások is okozhatják, hogy a nyugati országokban évről évre rohamosan nő a diabéteszesek száma. Riasztó, hogy a készételek, konzervek összetevői között akkor is megtalálható a cukor, ha egyébként nem feltétlenül lenne szükség rá, mint például a paradicsomszószok, salátaöntetek esetében.

Persze szervezetünknek szüksége van a szénhidrátokra, hiszen azok hamar lebomlanak, így azonnal energiával töltenek fel. Míg azonban szénhidrátokból napi több száz grammra van szükségünk, cukorból nem több mint 6-8 g (!) is elegendő. Az pedig sehol sincs előírva, hogy ezt mind fehér cukorból kellene fedeznünk: a gyümölcsökben lévő természetes cukrok lassabban szívódnak fel, kevésbé emelik a vércukorszintet, szervezetünk azonban ugyanúgy hasznosítja ezeket.

Cukrom, cukrom, mondd meg nékem

A diabétesznek két típusát különböztetjük meg. Az egyes típusú, úgynevezett inzulinfüggő cukorbetegség autoimmun folyamat következménye, a szervezet ilyenkor egyáltalán nem termel inzulint. - Gyakoribb a kettes típus, mely során inzulinrezisztencia alakul ki a szervezetben.

A szövetek érzéketlenné válnak az inzulinra, így csak a normálisnál nagyobb mennyiség jelenlétében képesek a glükóz felvételére. Csakhogy a hasnyálmirigy idővel "elfárad" a túlzott inzulintermelésben, és működése csökken - magyarázza dr. Márián Alexandra belgyógyász orvos. Szervezetünk azonnal jelzi a bajt, de nem biztos, hogy olvasunk a jelekből. - Mindannyian ismerjük, milyen érzés, amikor hirtelen lezuhan a vércukorszintünk.

A szénhidrát-anyagcserét hormonok szabályozzák. A hasnyálmirigyben termelődő inzulin felelős a cukrok májban való tárolásáért, a cukor pedig részben az adrenalin hormon hatására mobilizálódik. Szédülünk, zúg a fejünk, gyengének érezzük magunkat, esetleg ingerlékenyek vagyunk. A legtöbben ilyenkor bekapnak egy kekszet vagy egy kocka csokoládét. A gyorsan felszívódó szénhidrát azonnal megemeli a cukorszintet, így jobban leszünk. Gond akkor van, ha egyébként naponta rendszeresen étkezünk, ám a vércukorszintesés többször is megtörténik. Ilyenkor már valószínűleg a kelleténél több inzulint termel a hasnyálmirigy, ettől ingadozik a vércukorszint. Ezért érdemes időben odafigyelni arra, mikor súgja meg a szervezet, hogy baj van - véli a doktornő.

Évekig lappang

Egészségünk érdekében fontos, hogy rendszeresen ellenőriztessük vércukorszintünket. Egyébként is érdemes évente elmenni egy általános laborvizsgálatra, de a vércukor szintjét egyetlen apró szúrással azonnal megállapítják a legtöbb patikában is. - Amennyiben magas, az az egész szervezetre hatást gyakorol, kezelés híján lassan tönkreteszi a szöveteket. Többször mért magas érték esetén szükség lehet terheléses cukorvizsgálatra, így tudja megállapítani az orvos, pontosan mekkora inzulinigényünk. Ha tartósan 10 felett van az érték, befecskendezett inzulinra és esetleg gyógyszerre van szükség, ez alatt, de kb. 7 mmol/l felett általában elegendő a tabletta. Az orvos más vizsgálatokat is elrendelhet, mert ha gyulladás (pl. krónikus mandula- vagy prosztatagyulladás, hólyaghurut) van a szervezetben, az is magasan tarthatja a vércukor szintjét. Egyes pajzsmirigybetegségek vagy foggyulladás is lehet a háttérben, ezért fontos a teljes kivizsgálás - hívja fel a figyelmet dr. Márián Alexandra.

Ha kíváncsi arra, hogy

- hogyan kell elsősegélyt nyújtani egy cukorbetegnek,

- hogy milyen rizikófaktorok növelik a cukorbetegség rizikóját,

- hogy mi is az ún. "arany hármas", ami a gyógyszerek rendszeres szedése és az orvos utasításainak betartása mellett segítheti állapotunk javulását...

...akkor keresse a Nők Lapja Egészség július-augusztusi számát az újságárusoknál, vagy fizessen rá elő a Sanoma Magazincentrumában !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra