Szemészeti panaszok esetén

Szemvidítófű, orvosi

Az orvosi szemvidító jó hatással van a szemre

Latin neve

Euphrasia rostkoviana

Népies neve

vigasztalófű, szemfű

A növény leírása

E szép nevű növény a tátogatók (Scrophulariaceae) családjába tartozik. Megtalálható a hegy- és dombvidékeken, kedveli a nyirkos erdőket, réteket.
Egyéves növény.

Hogyan gyűjtsük?

Gyógyászati célokra a növény felső, virágos hajtását használják. Gyűjtési ideje június-július.

Érdekesség

Az Euphrasia név a görög Euphrosyne szóból származik, ami boldogságot jelent.
Az ókori görögök úgy vélték, hogy a növény nem csak a szemre van jó hatással, a növényt használó személy jókedvű és boldog is lesz.

Mi van benne?

A növény iridoid-glikozidokat (eufrozidot, aukubint, katalpolt), flavonoidokat, lignánokat, fenilpropán glikozidokat tartalmaz.

Mire jó?

Bizonyos szembetegségeknél kiváló gyógyír, így például árpa vagy kötőhártya-gyulladás esetén. A fáradt szemek pihentetésére, megnyugtatására külsőleg használhatjuk a borogatást. A szemvidítófüvet tartalmazó homeopátiás készítményeket a szem kötőhártya-gyulladása és szénanátha esetén javasolják.
Teáját annak is ajánlják, aki gyomor- és bélbántalmakban szenved. Közismert fertőtlenítő hatása. Az orvosi szemvidítófüvet a népi gyógyászatban köhögés ellen is alkalmazzák.

Hogyan használjuk?

Tea: A növény teája jótékony hatású gyomor- és bélbántalmak esetén.
Borogatás: A fáradt szemek pihentetésére a szemvidítófű langyos főzetét használjuk borogatásként.

Jó tudni!

A szem fertőzésveszélye miatt javasolt a szemvidítófüvet tartalmazó, steril, gyári készítmények használata.
Ezek a gyógynövények is érdekelhetik

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi, északnyugati felén valószínű eső, zápor, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.