Melyik jógafajtát válasszuk?

Aki még soha nem jógázott, az könnyen összezavarodhat a sokféle stílus, irányzat láttán. Természetesen mindegyiknek vannak előnyös hatásai, de honnan tudhatjuk, hogy nekünk melyik a legmegfelelőbb?

Sok okból kezdhet valaki jógázni: szeretne tudatosabban élni, jobban uralni a testét, csökkentené a stresszt, megőrizni az egészségét. A jóga pozitív hatásai között találhatjuk a rugalmasság és a hajlékonyság növelését, az erő fejlesztését, a sérülések utáni rehabilitációt, bizonyos betegségek, problémák megelőzését, a fogyást, a szellemi és fizikai teljesítmény növekedését is.

Egyetlen jógapóz heti hatszori, 90 másodperces alkalmazásával már akár 6 hónap alatt csökkenthető a gerincferdülés mértéke. Melyik ez a póz? Kattintson! A jógának számos irányzata ismert, és egyre újabbak jelennek meg. Ezek közül mindegyiknek vannak jótékony hatásai, és tulajdonképpen csak az egyéni hangulatunk, az erőnlétünk, az elérni kívánt célok befolyásolhatják a választásunkat. Természetesen, az is előfordulhat, hogy bár az egyik jógatípust kezdjük el űzni, utána mégis inkább egy másik mellett döntünk – sőt akár több órát is látogathatunk párhuzamosan.

A Hatha jóga egyfajta összefogalaló név, mely a kezdők számára is alkalmas, hiszen lassú, lágy mozdulatokon és légzőgyakorlatokon keresztül bevezet a jóga szellemiségébe. Hatékonyan fokozza a rugalmasságot, nagyszerűen nyújtja az izmokat, és csökkenti a stresszt is.

Az Ashtanga jóga sokak szerint az egyik legnehezebb, fizikailag is megterhelő jógatípus, mely nagyon hatékonyan fejleszti az erőt és az állóképességet. Az ászanákat, vagyis jógahelyzeteket nem tartják ki túl hosszú ideig, hanem viszonylag gyorsan váltogatják őket.

Érdemes megtalálni a nekünk való jógatípust

Az Iyengar jóga a rugalmasságot, at egyensúlyérzéket, a koncentrációs képességeket fejleszti, emellett hatékonyan küzdhetünk a segítségével a stressz ellen. Az ászanákat hosszabb ideig tartják ki, a cél a pozíciók, tartások minél tökéletesebb végrehajtása. Az Iyengar jógánál nagy szerepe van a különböző segédeszközöknek (pántok, téglák, stb.), mert ezek segítségével a kezdők, az idősebbek vagy a sérülés után lábadozók is könnyebben elérhetik a tökéletes pozíciókat. Az Iyengar-órákon az oktató sokat magyarázhat, folyamatosan figyeli és javítja a jógázok mozdulatait.

A forró jóga (például a Bikram) lényege, hogy felmelegített, gyakran 40 fokos teremben végzik a gyakorlatokat, általában 26 speciális testhelyzetet. A meleg hatására tovább fokozhatóak a jóga áldásos hatásai, állítólag hatékonyabbá válik a méregtelenítés, többet izzadunk, többet fogyhatunk és az izmaink is jobban megnyúlnak. A forró jóga nem ajánlott szívbetegeknek, epilepsziásoknak , cukorbetegeknek, szklerózis multiplexben vagy magas vérnyomásban szenvedőknek, illetve olyanoknak, akik nagyon érzékenyek a melegre.

Léteznek olyan jógatípusok is, melyek kifejezetten egy-egy panasz megelőzésére, vagy testrész megerősítésére koncentrálnak, ilyen például a core jóga (melynél a törzs középső részére helyezik a hangsúlyt) vagy a gerincjóga, mely különösen ajánlott a hátfájósoknak.

Mivel bizonyos ászanákról úgy tartják, hogy stimulálhatnak, erősíthetnek egy-egy belső szervet, ezért létezik például női jóga is. Egyes jógatípusoknál a spiritualitásnak legalább akkora szerepe van, mint a fizikai „edzésnek”, ezért nagyobb figyelmet szentelnek a meditációnak, a relaxációnak, a befelé fordulásnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra