A leheletünk is elárulja a stresszt

Amikor stressz ér bennünket, időnként azt javasolják, hogy vegyünk mély lélegzetet, és lazuljunk el. A kutatók most azt állítják, hogy a leheletünkből egy szép napon azt is ki lehet majd mutatni, pontosan mennyire vagyunk stresszes állapotban.

Hat olyan biológiai jelzőanyag (biomarker) van a leheletünkben, amelyek megváltoznak, amikor a stressz magas szintjének vagyunk kitéve - derül ki a Journal of Breath Research szaklap legújabb számában megjelent kutatásból. "Ha objektív, nem invazív módon tudjuk mérni a stressz szintjét, azzal segíthetjük a betegeket és az olyan sérülékeny embereket, akik számára nehézséget jelent stressz-válaszuk megosztása ápolóikkal (például az Alzheimer-kóros betegek)" - magyarázta a tanulmány egyik szerzője, Paul Thomas, a Loughborough Egyetem kutatója.

A kísérlet során 22 fiatal felnőttet tettek ki stresszes helyzetnek (nehéz matematikai feladat), majd ugyanezek az alanyok nyugodt komolyzenét hallgattak kényelmes körülmények között. A kísérlet fázisai előtt és után a kutatók megmérték az alanyok vérnyomását és pulzusszámát, valamint gázkromatográfia-tömegspektrometriával elemezték a leheletükben lévő kémiai anyagokat. A leheletvizsgálat azt mutatta, hogy két vegyület, az indol és a 2-metil-pentadekán szintje jelentősen megemelkedett a stresszes helyzetet követően. Ezen kívül további négy vegyületről azt mutatták ki, hogy a stresszes esemény után kisebb mennyiségben fordult elő a leheletben.

Számos korábbi kutatás mutatta ki, hogy leheletvizsgálattal kimutathatók bizonyos betegségek. A Vermonti Egyetem a Journal of Breath Research szaklapban közzétett tanulmányából például az derült ki, hogy a teszt segítségével pontosan diagnosztizálhatók az olyan bakteriális fertőzések, mint például a Kalkulátorunkkal kiszámolhatja, milyen magas az Ön stressz-szintje! Sőt, még a kutyák is szerephez juthatnak az ilyen típusú diagnosztizálásban: 2011-ben a Gut szaklapban megjelent egyik tanulmányból az derült ki, hogy a kutyákat ki lehet képezni arra, hogy már a korai stádiumában kiszagolják az emberi leheletből vagy székletből a béldaganatok jelenlétét.

A stressz leheletvizsgálatát végző kutatók azonban hangsúlyozták, hogy mivel kutatásuk meglehetősen szűk körű volt, a módszer pontosságát nagyobb szabású, változatosabb alanyokkal végzett kutatásokkal is alá kell támasztani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra