Lengyelország és Románia mellett Magyarországon a legmagasabb az EU-s tagállamok közül a munkával töltött órák száma - derül ki az Eurostat 2018-as adataiból. Éves szinten átlagosan 1840 órát töltünk a munkahelyünkön, a néhány hónapja hatályba lépett törvény pedig további 400 órányi túlórát engedélyez. Persze a túlórával járó plusz pénz mindenkinek jól jön, a túl sok munka azonban komoly veszélyeket rejt.
Ezért veszélyes a sok túlóra
Egy francia kutatás szerint azoknál az embereknél, akik évente legalább 50 munkanapon dolgoznak 10 órát vagy annál is többet, jelentősen megnő a stroke kialakulásának veszélye. A kutatásban több mint 143 ezer felnőtt ember adatait hasonlították össze, figyelembe véve az életkort, a káros szenvedélyeket és a munkával töltött órák számát. A vizsgált személyek harmada megfelel a fent leírtaknak, vagyis évente legalább ötven munkanapja meghaladta a 10 órát. Minden tizedik közülük már legalább egy évtizede ilyen megfeszített tempót diktál. Hogy pontosabb képet kapjanak a túlórák és a stroke kapcsolatáról, a kutatók a vizsgálatba nem vontak be olyan embereket, akik csak részmunkaidőben dolgoztak, illetve korábban már átestek stroke-on.
A vizsgált személyek közül 1224-nek volt stroke-ja, a kialakulását pedig a kutatók szerint nagyban befolyásolja a ledolgozott munkaórák száma is. A 10 óránál többet dolgozó emberek körében 29 százalékkal nő a betegség kialakulásának veszélye, akik pedig tíz évnél is tovább dolgoznak így, azoknál már 45 százalékkal emelkedik a stroke kockázata. A kutatók szerint az 50 alattiaknál kialakult stroke-ban kiemelt szerepe lehet a túlóráknak, és értelemszerűen azoknál magasabb a kialakulása, ahol nagyobb mértékű a munkahelyi stressz is.
A brit Stroke Egyesület szerint ugyanakkor a rendszeresen túlórázók ellensúlyozhatják némiképp a plusz munkaórák egészségkárosító hatását, például helyes étrenddel és rengeteg mozgással.
Forrás: BBC