Klimax: fontos intim kérdések

Klimax idején minden nőnek van intim titka, ami hatással van mindennapjaira, a házaséletére és természetesen a hangulatára is. Legyen szó akár hüvelyszárazságról vagy kellemetlen fertőzésekről, jó tudni, hogy van megoldás!

Mit tegyünk klimax idején?

A női szervezetben az élettani funkciók öregedésével számtalan kedvezőtlen változás indul el, melyek a csökkent hormontermelődéssel állnak szoros összefüggésben.

A menopauza során a szervezetben ugyanis kevesebb ösztrogén termelődik, ami nemcsak abban nyilvánul meg, hogy egyre gyakrabban kínoznak bennünket a hőhullámok, hanem abban is, hogy az eddig akár csak hírből ismert hüvelyi fertőzések miatt is egyre gyakrabban kilincselünk a nőgyógyásznál. Illetve egyre kellemetlenebbek és fájdalmasabbak az intim együttlétek is. Lássuk, hogyan szállhatunk szembe ezekkel a panaszokkal!

klimax, szex, változókor, menopauza
A menopauza során a szervezetben kevesebb ösztrogén termelődik

Ne tűrjük csendben a klimaxot!

Mivel a hüvely pH-ja az ösztrogénszint csökkenésével változik, a nők intim védelmi egyensúlya megbomlik. A hüvely falának hámszövete elvékonyodik és sebezhetővé válik, ezáltal a hüvelyflóra a fertőzésekkel szemben védtelenebb lesz, és nedvesedése is csökkenhet.

Fontos tudni, hogy ez az állapot nem állandó és nem is gyógyíthatatlan. Sokan házi módszerekkel kísérlik meg enyhíteni a szúró, viszkető érzéssel járó tünetegyüttest, ám sem a babaolaj, sem a vazelin, sem a testápoló alkalmazása nem nyújt hosszú távon könnyebbséget, és még tovább károsíthatja a hüvelyflórát.

Tudtad? A klimax mellett egyes gyógyszerek (például vérnyomáscsökkentők, antidepresszánsok) is okozhatnak száraz hüvelyi érzést, sőt a röntgensugárzás és a hormonkezelések is lehetnek ilyen hatásúak. A változókori intim panaszokra az egyik leghatékonyabb kezelési mód a helyileg ható hüvelyi ösztrogénpótló készítmények alkalmazása, illetve az orvos javasolhat szájon át szedhető hormonkészítményeket, természetes növényi eredetű szereket is. Panaszainkkal minden esetben keressük meg orvosunkat, aki segíthet megtalálni a legjobb módszert!

Intim higiénia a menopauza alatt

A tisztálkodáshoz a legjobb választás a kímélő, pH semleges tusfürdő, intim mosakodó. A lúgos szerek a hüvelybe kerülve ugyanis tönkretehetik az amúgy is gyenge baktériumflórát. A hüvelyflórát erősíthetjük a gyógyszertárakban és drogériákban recept nélkül kapható probiotikus kúpokkal, speciális tamponokkal.

Fontos, hogy mindig legyen külön törölközőnk, hordjunk pamutalapú fehérneműt, vizelettartási problémák esetén pedig a hétköznapi egészségügyi betétek helyett kifejezetten erre a célra kifejlesztett betéteket használjunk!

Hogy a szexuális élet is a régi legyen...

A változásokról, a változókorról és az azzal járó intim kellemetlenségekről mindig beszélgessünk őszintén partnerünkkel! A hüvelyszárazság és az aktus közbeni száraz érzet enyhítésére használjunk rövid ideig ható, vizes alapú hüvelyi síkosítókat közvetlenül az aktus előtt, de mindenképpen kerüljük a petróleumszármazékok használatát! Ne feledjük, hogy maga a szexuális együttlét is jótékony hatású lehet: egészségesen tartja a hüvelyt, mivel növeli a keringési aktivitást a kismedence területén.

Intim torna - kezdjük el időben!

A hüvelyi panaszok mellett a gátizom és a hüvelyizom gyengesége is kihathat általános közérzetünkre, szexuális életünkre, mely problémák egyik leghatékonyabb kezelési módja a gátizomtorna. Már a változókor kezdetekor érdemes elkezdeni edzeni ezeket az izmokat, hiszen egészen egyszerű gyakorlatokkal javíthatunk a kezdődő inkontinencián és szexuális életünkön - nemcsak a saját, hanem partnerünk örömére is!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra

Figyelmeztetés!

Az Ön által megtekinteni kívánt tartalmunk olyan elemeket tartalmaz, amelyek az MTTV. (2010. évi CLXXXV. törvény) által rögzített besorolás szerinti V. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek.

Csak akkor tekintse meg, ha elmúlt 18 éves.