A lustaság, az alvás és a boldogság ugyanonnan ered

Az örömérzetért felelős agyi vegyület, a dopamin, a lustaságtól a kreativitáson át az impulzivitásig mindenfélével összefüggésbe hozható. Most az alvás szabályozását is hozzáadhatjuk a listához.

A kutatók szerint amikor a dopamin egy bizonyos agyi területen receptorához kapcsolódik, az álmosságot előidéző melatonin szintjének csökkentése révén "ébresztőt" jelez a szervezetnek. A felfedezés első lépéseként a szakértők észrevették, hogy a dopamin receptor 4, egy fehérje bizonyos, a dopaminhoz kötődő sejtek külső részén, aktív a tobozmirigyben . Ez az agyi terület szabályozza a napi biológiai óránkat, azaz a cirkadián ritmust azzal, hogy a fényre reagálva melatonint szabadít fel. Érdekes módon e dopamin receptor jelenléte a tobozmirigy sejtjein a napszakoknak megfelelően ciklikusnak mutatkozott: a receptorok száma éjszaka magasabb, nappal pedig alacsonyabb.

A kutatók tehát azt feltételezték, hogy ez a fehérje fontos szerepet játszhat a cirkadián ritmus alakításában. Éjszaka a tobozmirigy melatonint termel, ami álmossá tesz. A melatonin egy másik hormon, a noradrenalin hatására termelődik.

A Barcelonai Egyetem kutatói Peter McCormick vezetésével emberi és patkány tobozmirigy sejtek laboratóriumi vizsgálata alapján kimutatták, hogy a dopamin D4 receptor a noradrenalin mellett a tobozmirigy sejtek külső részéhez kapcsolódik, és ezáltal tompítja kora reggel ezt a melatonin-termelésre vonatkozó jelzést.

Amíg tehát a noradrenalin komplex a melatonin fokozásával növeli az álmosságunkat, addig a dopamin és receptorai olyan proteinösszetételt alkotnak, ami éppen ellenkezőleg hat. Amikor a dopamin kölcsönhatásba lép receptorával a tobozmirigy sejt külsején, de csak akkor, amikor receptora a noradrenalin receptorral párosul, kevesebb melatonin termelődik és szabadul fel. Szerencsére a dopamin fény-sötét ciklusa miatt a dopamin receptor és a noradrenalin receptor csak az éjszaka végén párosul egymással.

A receptorok együttműködésének alaposabb vizsgálatával mélyrehatóbban meg lehet majd ismerni a cirkadián ritmust és az ezzel összefüggő rendellenességeket, köztük az időeltolódás okozta alvászavart. A júniusi számában megjelent tanulmány szerzői szerint ezen kívül az alvás- és a hangulatzavarok tekintetében is újdonságokat hozhat a felfedezés.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra