Koronavírus: az omikront ezért kell komolyan venni

Egyre több tudományos bizonyíték igazolja, hogy a koronavírus gyorsan terjedő omikron variánsa enyhébb megbetegedést okoz, mint a korábbi vírusváltozatok. Ez azonban nem azt jelenti, hogy veszélytelen lenne.

Tekintettel az omikron variáns enyhébb megbetegítő képességére, miért szükséges, hogy mindent megtegyünk a fertőzés megelőzése érdekében, hiszen előbb-utóbb nagy valószínűséggel mindenki elkapja a vírust? A kérdés talán sokakban felmerül ezekben a hetekben, a Reuters hírügynökség azonban szakértőket megkérdezve gyűjtötte pontokba, miért nem engedhetünk az óvatosságból az új járványhullám során sem.

Az omikron variáns enyhébb megbetegedést okoz, de így sem veszélytelen
Az omikron variáns enyhébb megbetegedést okoz, de így sem veszélytelen. Fotó: Getty Images

Továbbra is lehetnek súlyos panaszaink

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint valószínű, hogy az elkövetkező napok, hetekben drasztikusan megugrik az új fertőzöttek száma Magyarországon is.

Az eddigi kutatások alapján az omikron minden korábbinál nagyobb valószínűséggel okoz tünetmentes fertőzést, illetve akiknél mégis kialakulnak tünetek, legtöbbször enyhe panaszokat tapasztalnak. E körbe tartozhat például a torokfájás és az orrfolyás, miközben a korábbi fertőzésekre jellemző légzési nehézségek ezúttal jóval ritkábban jelentkeznek. Mivel azonban az omikron rendkívül gyorsan terjed, egyszerre jelentősen többeket megfertőzve, így számszerűleg még többen is lehetnek, akik súlyosan megbetegszenek egy adott időszakban. Olaszországi és németországi tapasztalatok szerint főként azok vannak veszélyben, akik nem oltatták be magukat COVID-19 ellen.

"Egyetértek, hogy előbb vagy utóbb mindenki megfertőződik (az omikronnal - a szerk.), de ez esetben a később jobb" - hangsúlyozta a Reuters kérdésére Michel Nussenzweig, a New York-i Rockefeller Egyetem vírusszakértője. "Hogy miért? Mert idővel több és jobb gyógyszer lesz a kezünkben, illetve hatékonyabb oltások" - tette hozzá.

Megfertőzhetünk másokat

Bár sokan legfeljebb enyhe panaszokkal esnek át az omikron variáns okozta fertőzésen, de eközben átadhatják a vírust olyanoknak, akik kockázati csoportba tartoznak a súlyos megbetegedés szempontjából. Akiko Iwasaki, a Yale Egyetem immunológusa szerint ráadásul ez abban az esetben is igaz, ha egy korábbi fertőzés vagy az oltottság révén vannak SARS-CoV-2 elleni antitestek a szervezetünkben.

Nem ismertek az omikron hosszú távú hatásai

A koronavírus előző variánsaival történt fertőzés egyes esetekben tartós, akár az életminőséget is rontó panaszokat, úgynevezett hosszú COVID-ot váltott ki az érintetteknél. Egyelőre nem áll rendelkezésre elegendő adat annak felbecsüléséhez, hogy ez a kockázat milyen mértékű az omikron változat esetében. "Azok, akik alábecsülik az omikront, potenciálisan kiteszik magukat egy olyan, a szervezetet legyengítő betegség veszélyének, amely utána hónapokig vagy évekig elhúzódhat" - hívta fel a figyelmet Iwasaki. Ugyancsak nem ismert még, hogy az omikronnak is lehetnek olyan csendes következményei a korábbi variánsokhoz hasonlóan, mint az egészséges szöveteket megtámadó antitestek, férfiaknál a spermiumok számának csökkenése, vagy az inzulintermelő sejtek károsodása.

A több fertőzés több lehetőséget kínál a mutációkra

Az omikron immár a SARS-CoV-2 ötödik aggodalomra okot adó variánsa, és egyelőre nem lehetünk biztosak benne, hogy a jövőben lelassul-e a vírus mutációja. Mindenesetre a magas fertőzésszámok több lehetőséget biztosítanak a vírusnak a mutálódásra, és semmi sem garantálja, hogy egy-egy újabb variáns bármivel is jóindulatúbb lesz majd az elődeinél. "A SARS-CoV-2 már többféle módon is meglepett minket az elmúlt két évben, és nincs rá módunk, hogy megjósoljuk a vírus evolúciójának jövőbeli útját" - mutatott rá David Ho, a Columbia egyetem mikrobiológus-immunológus professzora.

Márciusra elkészül az omikron variánsra optimalizált oltóanyag - közölte Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Az éjszaka képződő köd és rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legkésőbb az északkeleti határnál süthet ki a nap. Másutt eleinte fátyolfelhős idő várható, de észak felől annak a mennyisége is csökken. Csapadék nem lesz. A nyugati, délnyugati szél időnként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 20 fok között valószínű, de az ukrán határnál kissé hűvösebb is lehet. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra