Perceken múlik a stroke-os betegek élete

Az agyvérzésen átesett betegek számára 15 perc jelentheti a különbséget élet és halál között, ezért fontos a gyors gyógyszeres kezelés.

Egy, a című orvosi szaklap legutóbbi számában megjelent tanulmány szerint a gyors, vérrögöket feloldó gyógyszeres kezelés csökkentheti a páciensek kórházi elhalálozásának esélyeit és segíthet növelni annak a lehetőségét, hogy a páciensek a kórház elhagyása után saját lábukon térhessenek haza otthonaikba.

"A mostani kutatási eredmények is alátámasztják azokat a törekvéseket, amelyek a minél gyorsabb ellátást szorgalmazzák az agyvérzésen átesett páciensek esetében, hiszen mind a szakrendelői, mind a kórházi ellátásban alapvető fontosságú, hogy az akut agyvérzés esetében a páciensek minél hamarabb megkapják a szükséges kezelést" - nyilatkozta Dr. Jeffrey Saver, a Kalifornia Egyetem David Geffen Orvosi Tanszékének munkatársa.

A kutatók több mint 58 000 páciens adatait vizsgálták meg, akik mind isémiás agyvérzésen estek át (amelynek során az agy vérellátása megszakad) és akiket vérrög-oldó szöveti plazminogén-aktivátorokkal (tPA) kezeltek az agyvérzés kialakulását követő négy és fél órán belül 2003 és 2012 között.

Az első tünetek jelentkezése és a kezelés megkezdése közti átlagos idő két óra 24 perc volt. A betegek 9 százaléka már a tünetek megjelenését követő másfél órában megkapta a szükséges kezelést, 77 százalékuknak azonban 91-180 percet kellett várniuk a kezelés megkezdésére, 14 százalék esetében pedig 181-270 perc is eltelt a tünetek megjelenése és a kezelés megkezdése között. A leghamarabb kezelt páciensek esetében a gyorsaságot nagyban befolyásolták az olyan tényezők, mint a súlyosabb tünetek, a gyorsabb kiérkezési idő a mentők részéről, valamint a kisebb kórházi zsúfoltság. A kezelt páciensek 9 százaléka hunyt el a kórházban, 5 százalékuknak voltak koponyaűri vérzései, 33 százalékuk volt képes a saját lábán elhagyni a kórházat a kezelést követően és 38 százalékukat engedték véglegesen haza.

A vizsgálati eredmények szerint a tPA-kezelés megkezdéséig minden egyes perc számít, hiszen 15 percenként csökken vagy nő annak az esélye, ki hal meg, kinél alakul ki intrakraniális vérzés, és ki mehet haza a saját lábán. A 181-270 percen belül kezelt páciensekhez képest a 90 percen belül kórházba kerülő betegek esetében például 26 százalékkal csökkent a halálozás, és 28 százalékkal a koponyaűri vérzés esélye, miközben 33 százalékkal nőtt a kórházi elbocsátás, és 51 százalékkal annak a lehetősége, hogy a páciensek képesek lesznek később is járni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, nyugati szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra