Monokli: amit a legfontosabb tudni róla

A monokli a szem körüli terület ödémás elváltozása és elszíneződése. A leggyakrabban valamilyen sérülés következményeként alakul ki, és a legtöbb esetben magától, néhány nap alatt meggyógyul.

A szem körüli terület nagyon érzékeny, a bőr igen vékony, és alatta nagyon könnyen összegyűlik a folyadék - ez az egyik első terület, mely bedagadhat, beödémásodhat. A monokli általában valamilyen sérülés következményeként alakul ki, a legtöbbször a szemet ért ütés miatt, de annak is monokli lehet az eredménye, ha az orr vagy a homlok sérül.

Emellett monokli alakulhat ki műtéti beavatkozás (például orrplasztika), koponyasérülés miatt. Monokliszerű állapotot idézhet elő allergiás reakció , csípés, a bőr gyulladása, sőt fogászati problémák is. Ezekben az esetekben gyakran csak az ödéma jelentkezik, a bőr kékes-feketés elszíneződése nem.

Monoklitól az árpáig Melyek a leggyakoribb szemhéjproblémák, mit tehetünk ellenük és hogyan kezeljük? Kattintson! A monoklinak nagyon jellegzetes tünetei vannak, a szem körüli terület bedagad és elszíneződik. Ezek a tünetek az idő előrehaladtával fokozatosan romlanak, tehát az a sérülés, mely először csak enyhe pirosságként jelentkezik, néhány napon (vagy akár órán) belül teljesen elfeketedhet és hatalmasra duzzadhat. A sérülés általában nem érinti a szemet, ennek ellenére előfordulhatnak enyhébb látászavarok , vagy az érintett nem is tudja kinyitni a szemét a szemhéj duzzadtsága miatt. A monokli szerencsére a legtöbb esetben rövid időn belül önmagától is elmúlik.

Orvoshoz fordulni csak ritkán kell a monoklival, elsősorban akkor fontos a vizsgálat, ha olyan jellegű sérülés okozta, mely megsérthette a szemet, illetve a koponyát. A súlyosabb sérülések tünetei közé tartozik a kettőslátás, a látásvesztés, a szem mozgatására való képtelenség, a látható szemsérülés vagy a szem alakjának megváltozása, az eszméletvesztés , az állandó, súlyos fejfájás, valamint az, ha vér vagy tiszta folyadék szivárog az orrból vagy a fülekből. Ezekben az esetekben azonnal orvoshoz kell fordulni! Szintén érdemes felkeresni az ügyeletet, ha az érintettnek megváltozik a viselkedése, aluszékonnyá, letargikussá, zavarodottá válik, belázasodik, vagy hányingere van és szédül.

A monokli általában valamilyen sérülés következményeként alakul ki

A monokli általában valamilyen sérülés következményeként alakul ki

A monoklit csak akkor kell komolyabb módszerekkel, például műtéttel kezelni, ha annak hátterében súlyosabb sérülés van. Egyébként a legtöbbször elegendő a pihenés, a jeges borogatás (a jég enyhíti a fájdalmat, hűsít, és összehúzza a vérereket), illetve a fájdalomcsillapító gyógyszer szedése, amennyiben a monokli fájdalommal is együtt jár.

A nyers hússzeletet gyakran javasolják "borogatásként", mint ami gyorsítja a monokli gyógyulását, de ez tévhit. Bár a hűvössége miatt enyhítheti a fájdalmat, de a hússzeletről olyan mikrobák kerülhetnek az érzékeny és sérült nyálkahártyára, melyek akár súlyos gyulladást, fertőzést is okozhatnak.

Szerencsére a monokli önmagában nem jár szövődményekkel, ezekre csak akkor kell számítani, ha nagyon súlyos trauma érte a területet. A lehetséges szövődmények közé tartozik például a szem különböző részeinek gyulladása, a retinaleválás vagy a glaukóma . Ezek azonban ritkák és ha időben orvoshoz fordulunk velük, például ha a monokli nem javul néhány napon belül, akkor a teljes gyógyulásra is jó esélyünk van.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra