Megfejtették, miért eszünk csokit, ha idegesek vagyunk

A Monell Center a stressz által aktivált hormonok receptorait lokalizálta a szájüreg ízlelősejtjeiben. Ezek a sejtek felelősek elsősorban az édes íz érzékeléséért. A kutatással tisztázták a molekuláris hátterét annak, hogy miért esznek egyes emberek több édességet a stressz hatására.

A kutatási eredmények azt sejtetik, hogy a stresszhormonok (jelen esetben a glükokortikoidok, GC) stressz bekövetkeztekor közvetlenül hatnak az ízérzékelő sejtekre. Vagyis a stressz befolyásolja, miként érezzük a cukrok vagy más ízfokozók ízét.

"A stressz különösen az édes íz érzékelését befolyásolja" - állítja a mostani tanulmány vezető szerzője, M. Rockwell Parker, a Monell kutatóintézet munkatársa a Medical Xpress szerint. Ez magyarázza, milyen molekuláris mechanizmus rejlik annak a hátterében, hogy egyes emberek intenzív stressz hatására több cukros ételt esznek.

A glükokortikoid hormonok speciális GC-receptorok aktiválásával hatnak a testre. Minthogy a stressz közismerten nagy hatással van az anyagcserére és az ételválasztásra, a kutatók egérkísérletekben tisztázták, hogy az ízlelősejtek tartalmaznak-e GC-receptorokat.

A kutatók az eredményeiket a című szaklapban publikálják. A nyomtatásban való megjelenés előtt, online is közzétették munkájukat. Ebből kiderült, hogy a nyelven jelen vannak a GC-receptorok, méghozzá azokban az ízlelősejtekben, amelyek az édes, az umami és a keserű ízért felelősek.

A GC-receptorok legnagyobb sűrűségben a Tas1r3 típusú ízlelősejtekben fordultak elő, amelyek az édes és az umami ízre érzékenyek. (Az umami viszonylag új felfedezés, a XX. században jöttek rá, hogy például a nátrium-glutamát ízfokozó pótolhatja a húsos ételek ízét.)

Hogyan függ össze a stressz és a csokievés?

Végül is az eredmények arra utalnak, hogy az édesség érzékelése és az édességek fogyasztása összefügg a GC-receptorokkal. Bár más kutatók szerint a sós ételek fogyasztását is befolyásolja a stressz, a sós és a savanyú ízért felelős sejtekben nem találtak GC-receptorokat. Parkerék ezért azt feltételezik, hogy a sós íz érzékelését a stressz az érzület agyi feldolgozásakor befolyásolhatja.

A mostani kutatás további fontos következtetése, hogy miután ízreceptorok sok helyen vannak a testben - így a bélrendszerben és a hasnyálmirigyben is -, ezeket is befolyásolhatja a stressz. Vagyis a cukor és más tápanyagok anyagcseréjére is hatással lehet a stressz , s ezáltal befolyásolhatja az étvágyat is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra