Amikor egy gép ver a szívünk helyett

1986-ban ültettek be először műszívet a világon. Az első eljárás csupán a donorra várók esélyeit javította, a végleges műszívvel azonban transzplantáció nélkül is lehet élni.

27 éve, 1986. március 7-én hajtották végre az első műszívbeültetést. A beavatkozást Emil Bücherl végezte a nyugat-berlini Westend Kórházban egy 39 éves betegen, és bár a műtét jól sikerült, a beteg egy hét múlva elhunyt.

Magyarország első műszívét 2008. február 15-én egy súlyos állapotban lévő, szívátültetésre váró 58 éves férfi kapta meg Budapesten, a Semmelweis Egyetem Városmajori Klinikai Tömbjében .

Ezt jelenti a műszív

Az eredeti műszívek egy sebészeti úton a szívbe ültetett pumpát jelentettek, amely képes átvenni a szív munkáját. Ez önmagában nem pótolta a transzplantációt, ám a műszív jelentősen javítja a várólistán levő betegek túlélési és a sikeres átültetés esélyeit.

A műszív beültetése alatt a szív megfelelő üregeiből műanyag csőrendszer segítségével a vért egy testen kívül elhelyezkedő pumpába vezetik, ami képes mindkét szívfél munkáját akár teljes egészében is átvenni. A mesterségesen fenntartott keringés mellett a beteg elvégezheti napi teendőit, mozoghat, illetve jobb állapotban várhatja a donorszívet.

Végleges műszív

Áttörést jelentett a műszívátültetésben 2012. Ekkor ültettek be Magyarországon elsőként egy végstádiumú szívelégtelenségben szenvedő férfinak végleges műszívet. A beavatkozást szintén a Semmelweis Egyetem Városmajori Klinikai Tömbjében végezték el.

A végleges műszív egy árammal működő szerkezet, amely a bőrön keresztül egy vékony kábellel kapcsolódik az akkumulátorokhoz. Az elemeket egy övön lehet hordani, ezáltal a beteg nincs ágyhoz kötve, képes mindennapi teendőit ellátni. A beültetett fél kilós, mintegy 10 centiméteres szerkezet folyamatosan áramoltatja a vért az erekben, így a betegeknek tulajdonképpen nincs pulzusa. Végleges műszívet csak olyan betegben használják, aki közvetlen életveszélyben van, és nincs semmilyen más kezelési lehetőség.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra