Mi történik, amikor ujjainkat ropogtatjuk?

Kétfajta ember van: aki szereti ropogtatni az ujjait és aki rosszul lesz, amikor ezt meghallja. De azt tudjuk vajon, hogy mi okozza az ujjropogtatás jellegzetes hangját?

Ne gondolkodjunk sokat: amerikai kutatók nemrégiben publikálták a PLOS ONE szaklapban egy tanulmányukat erről. Vizsgálataik során egy MRI-szkennerrel figyelték meg egy ujjait ropogtató férfi ízületeit és arra döbbentek rá, hogy a korábbi hiedelmekkel ellentétben a hang az ízületeket körülvevő folyadékban kialakuló üregek kialakulásának köszönhető.

A hang kialakulását persze már korábban is kutatták. 1947-ben például röntgenográfiával vizsgálták meg az ízületeket és arra a következésre jutottak, a ropogó hangot egyfajta buborék okozza, és ez annyira meggyőzött mindenkit, hogy mintegy 25 évig el is hitték. De amikor a hetvenes években megismételték a vizsgálatot, ugyanazzal a protokollal teljesen más végkövetkeztetésre jutottak: a hang nem a buborék kialakulásáról, hanem annak elpusztulásáról árulkodik. A kutatócsoport ráadásul más, zavaró teóriákkal is előrukkolt, ilyen volt például az is, hogy az ujjropogtatáskor az ínszalagok hátracsúsznak és ez okozza a sokaknak hátborzongató hangot.

Ízületvédő tabletták Már jól tudjuk, hogy ha nátha kínoz bennünket, akkor jöhet a C-vitamin, vádligörcs után pedig a magnézium. És vajon azzal tisztában vagyunk-e, mi mindent kell bevinni szervezetünkbe, ha már itt-ott sajognak ízületeink, mert nem olyan "olajozott" a gépezet? A részletekért kattintson! Egyértelmű bizonyítékok híján a University of Alberta kutatói új kutatáshoz fogtak. Az ízületek ropogtatását egy MRI-szkennerrel figyelték meg. A tanulmány egyik szerzőjét arccal lefelé befektették egy MRI-gépbe, ujjait pedig lassan húzni kezdték egy kábellel, annyira, hogy éppen megroppanjanak - ez a folyamat kevesebb mint 310 milliszekundum alatt játszódik le. A ropogó hang minden egyes alkalommal azt jelezte, hogy egy gázokkal telített üreg alakul ki az ízületi folyadékban, ez az MRI-szkenner képein is látható a hang elhangzása után.

Mi történik, amikor ujjainkat ropogtatjuk?

Mi történik, amikor ujjainkat ropogtatjuk?

A kutatók szerint ez az üreg kicsit a vákuumra emlékeztet: ahogy az ízületi felületek hirtelen elválnak egymástól, nincs több ízületi folyadék , hogy kitöltse a növekvő ízületi térfogatot, ilyenkor pedig egy üreg jön létre a jól ismert roppanás kíséretében. Érdekes módon egy igen rövid ideig tartó fehér villanás is észlelhető, aminek mibenlétére a kutatók még nem jöttek rá.

A kutatók remélik, hogy kutatásukat folytatva több információra is rájöhetnek: nemcsak a fehér villanás kérdéses, hanem az is, hogy mennyire káros az ízületropogtatás, és hogy tényleg köszvényhez vezet-e a túlzott ropogtatás. Nagyon sokan ugyanis ezzel riogatnak minket, de erre semmilyen bizonyítéka nincsen még az orvostudománynak.

A cikk az http://www.iflscience.com/ összeállítása alapján készült.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra