Nem kell kés alá feküdni a férfiaknak

Olyan nem invazív tesztet dolgoztak ki, amellyel előre jelezhető, hogy a nulla spermaszámmal rendelkező férfiak képesek-e mesterséges megtermékenyítéssel gyermeket nemzeni.

A jelenleg alkalmazott módszer műtéti beavatkozást igényel ahhoz, hogy kiderítsék, rendelkezik-e a férfi olyan életképes ondósejttel, amelyet ki lehet nyerni a termékenységi kezeléshez. A szaklapban közzétett új kutatásban két biomarkert azonosítottak, amelyekkel meg lehet határozni, mely betegek számára lehet előnyös a műtét.

A donor spermiumot kell felhasználni.

A jelenleg alkalmazott technikával csak úgy lehet meghatározni, rendelkezik-e a férfi életképes ondósejttel, hogy műtéti úton vizsgálják meg az ondót a herében. A torontói Mount Sinai Kórház Lunenfeld-Tanenbaum Kutatóintézetének szakértői Dr. Keith Jarvi vezetésével azonban olyan új szűrővizsgálatot fejlesztettek ki, amely a spermiumban lévő két biomarker segítségével határozza meg, hogy sikeres lesz-e az ondósejt kinyerése.

Előre megállapítható lesz a férfimeddőség mértéke

Dr. Jarvi elmondta, kutatásuk fő célja az volt, hogy minél több férfi számára elkerülhetővé tegyék a szükségtelen herebiopsziát. Az új teszt alkalmazásával sok meddő férfi esetében elkerülhető a felesleges műtéti beavatkozás. A kutató azt is hozzátette, hogy jó esetben már egy év múlva, rosszabb esetben pedig körülbelül két év múlva a klinikumban is felhasználható lesz az új szűrővizsgálat.

Férfiaknál a meddőséggel leggyakrabban az alacsony spermaszámmal hozható összefüggésbe, amit a szoros nadrágok hordása, a varikokele (heresérv) vagy nehezen felmérhető környezeti hatások, környezetszennyezés, illetve a táplálékkal, ivóvízzel bevitt ösztrogén hormonok rovására írhatunk. Azok számára, akik kritikusan kevés megtermékenyíteni képes spermiumuk miatt nem képesek apává válni, nem vigasztaló, de érdekes adat, miszerint a férfiak termékenysége általános csökkenést mutat. A WHO 1960-ban 80 millió/ml-es spermiumszámot tekintett normálisnak, míg ma megelégszünk a 20 millió/ml-lel, legalább ennyi megfelelően életképes spermium szükséges a normális termékenységhez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra