Új gyógyszerek - erjesztett szőlőhéjból?

A borkészítés mellékterméke hatásosnak bizonyult egy kórokozó baktérium ellen.

A pinot noir a gyógyszerek egy új generációjának lehetséges forrása, ugyanis a vörösbor készítéséhez használt szőlőben található vegyületek egy csoportja jelentősen csökkentheti a fogszuvasodást okozó baktériumokat, állítja a Journal of Agricultural and Food Chemistry-ben megjelent cikk.

Egy különleges polyfenol, mely nagy mennyiségben van jelen a préselés után hátramaradó erjesztett magokban és héjban, megakadályozza, hogy a fogszuvasodást okozó baktériumok kifejtsék károsító hatásukat. A folyamat talán megoldást adhat az életveszélyes, szisztémás fertőzéseket okozó baktériumok gyengítésére is.

Ami még jobb, az eredmények új elveket testesíthetnek meg a kórokozók elleni harcban: anélkül szüntetik meg a betegségeket okozó hatásukat, hogy elpusztítanák őket. A jelenleg használatos antibiotikumok esetében gyakran a betegséget okozó baktériumok elpusztításával újabb kórokozók lépnek színre. Az antibiotikumok széles körű alkalmazása és a baktériumok szélsebes evolúciója miatt egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy a gyógyszernek ellenálló fajták alakulnak ki és terjednek el. Friss jelentésekből tudjuk, hogy egy bizonyos baktériumtörzs rezisztens lett mind a 18 gyermekkori fülfertőzésekre alkalmazott gyógyszerre, egy másik pedig több halálos áldozatot követel már, mint az AIDS. Az új kutatások arra irányulnak, hogy meggátolják a baktériumok kórokozó hatását, miközben a hasznos baktériumokat életben hagyják.

A szerző, Hyun Koo professzorsegéd szerint a kutatás tanulsága nem az, hogy a fogszuvasodás megelőzésére több bort kell innunk. Azon dolgoznak, hogy elkülönítsék a kulcsfontosságú összetevőket a borkészítés melléktermékei közül, melyek ártalmatlanítják a káros baktériumokat.

Amellett, hogy remény mutatkozik újabb gyógyszerek kifejlesztésére, a borkészítés melléktermékének felhasználása gazdasági hasznot is hozhat. A szőlő az egyik legnagyobb mennyiségben termesztett gyümölcs a földön. A termés 80 %-a végzi a boroshordókban. Az erejsztett melléktermék majdnem ugyanannyi polifenolt tartalmaz, mint az egész gyümölcs.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra