Egy kis itóka a szemünknek is jót tehet

Vakulásig issza magát - valószínűleg sokan hallották már ezt a kifejezést, eddig azonban csak kevesen tudhattak arról, hogy egy-egy ital elfogyasztása valójában javíthatja is a látást.

A legújabb kutatások szerint ugyanis a rendszeres testmozgás mellett a mértékletes alkoholfogyasztás is segíthet a látásromlás csökkentésében.

Látásromlást különböző szembetegségek, traumák, valamint születési és degeneratív betegségek okozhatnak. A legtöbb ilyen típusú látásproblémát azonban nem lehet sem szemüveggel, sem kontaktlencsével korrigálni.A látásromlás a legtöbb esetben csökkenti az életminőséget, és súlyosságtól függően a mindennapi teendők önálló elvégzését is hátráltathatja.

Az egyre idősödő populációnak köszönhetően Amerikában a 2000-es években 70 százalékkal nőtt a látásproblémák előfordulása.A szembetegségek megelőzésének módjait kutatva a Wisconsin Orvosi és Közegészségügyi Egyetem tudósai megvizsgálták a látásromlás, valamint három életmódbeli tényező, a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a rendszeres testmozgás kapcsolatát.

A tudósok a Beaver Dam Szemészeti Kutatás részeseiként 5000, 43 és 84 év közti felnőtt állapotát vizsgálták meg az 1988 és 2013 közti időszakból. Az adatok szerint az eltelt húsz év alatt a résztvevők 5,4 százalékánál alakult ki látáskárosodás. A fizikailag aktív résztvevők közül 2 százaléknál jelentkeztek szemproblémák , szemben az alapvetően ülő életmódot folytatók 6,7 százalékával.

egy-egy ital elfogyasztása valójában javíthatja is a látást

A kort, mint tényezőt is figyelembe véve úgy tűnik, hogy a fizikai aktivitás 58 százalékkal csökkenti a látáskárosodás kialakulási esélyét. Meglepő módon a rendszeres, kis mennyiségű alkoholfogyasztás is összességében 49 százalékkal csökkentette a látáskárosodás kialakulási esélyét a teljes absztinenciához képest a megfigyelt időszakban.

Bár a rendszeresen sokat ivók és a dohányosok esetében a látásproblémák előfordulása nagyobb arányú volt, az adatok nem bírtak statisztikai jelentőséggel. Emellett fontos leszögezni azt is, hogy ok-okozati összefüggéseket nem sikerült találni a látásproblémák és az életmódbeli tényezők között.

"A kor előrehaladtával a látáskárosodás kialakulási esélye egyre nő, de ez egy olyan tényező, amin nem tudunk változtatni - nyilatkozta Dr. Ronald Klein, a kutatás vezetője - Az életmódunkat azonban sokféleképpen meg tudjuk változtatni, így rendkívül fontos, hogy felismerjük azokat a tényezőket, amik hatással vannak szemünk egészségére ."

A kutatás részletes leírása az című orvosi szaklapban olvasható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Dunántúl nyugati felén döntőrészt napos idő várható, máshol a több-kevesebb napsütés mellett közepesen vagy erősen felhős lesz az ég. Csapadék nem valószínű. Megélénkül, a Tiszántúlon néhol meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között valószínű. Késő estére többnyire 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra