Természetes szájhigiéniás tippek

A szájhigiéniáról sokan a fogmosásra asszociálnak. Azonban ez sokkal több annál, minthogy reggel és este az agyonhasznált fogkefénkkel fél percig sikáljuk a fogainkat.

Ha röviden szeretnénk összefoglalni a szájhigiénia lényegét, akkor azt mondhatjuk, hogy a szájüreg és a fogak rendszeres tisztán tartása tartozik ebbe a fogalomkörbe. A helyesen végzett szájápolás a fogak, az íny és a nyelv lepedéktől , ételmaradéktól történő megtisztítását, ezáltal a szájban lévő baktériumok számának csökkentését öleli fel.

A szájápolás nem mai fogalom, sok éves fejlődés eredménye. Több ezer éves iratok számolnak be a különböző szájvizek, fogporok és fogkrémek használatáról.

Alapszabályok

Fogmosás 5 perc alattA szájhigiénia hármas alapszabálya a fogmosás, a fogselyem és a szájvíz használata. Ehhez még mindenképpen meg kell említeni a nyelvtisztítást, hiszen a nyelven lerakódott lepedék is sok gondot, többek között kellemetlen szájszagot tud okozni. Nyelvtisztításra drogériákban, vagy hipermarketek kozmetikai részlegén pár száz forintért lehet eszközt vásárolni, de a célnak tökéletesen megfelel egy teáskanál is.

Természetesen az egyik legfontosabb szájhigiéniás alapszabály, hogy félévente látogassuk meg fogorvosunkat egy ellenőrzésre.

Mivel mossuk a fogunkat?

A mai világban a fogkrémek széles választékát találjuk a boltok polcain. Sok termék azonban olyan anyagokat tartalmaz (állományjavító, illatosító-, sűrítő-, színező anyagok, tartósítószerek, habzást segítő összetevők), melyek nagy mennyiségben problémát okoznak (allergia, kiütések stb). Nézzük meg mindig a választott fogkrém összetételét, és ne dőljünk be a különböző reklámfogásoknak, melyek gyors fogfehérítést , vagy más csodát ígérnek! Lehetőség szerint bioboltokban, vagy biotermékeket is forgalmazó drogériákban vásároljunk fogkrémet.

Hetente a rendszeres fogmosáson túl dörzsöljük át a fogunkat szódabikarbónával, vagy himalája sóval. Ez segít fogaink természetes fehér színének megőrzésében.

Hogyan kell fogat mosni?

A helyes fogtisztítást a rágó felszínnek a tisztításával kezdjük, majd a fogakat minden irányból gondosan végigdörzsöljük. Ezt követően a szájpadlást és nyelvet is megtisztítjuk. Befejezésül a szájat alaposan kiöblítjük mégpedig úgy, hogy a szájöblítő vizet a fogak között préseljük ki.

A műfogsor , a koronák és a hidak tisztán tartása egy külön téma, ezekkel egy következő alkalommal foglalkozunk.

Milyen gyakran mossunk fogat?

Főszabály szerint minden étkezés után el kellene végezni a szájhigiéniás lépéseket. Ez azonban nem minden esetben kivitelezhető. A reggeli és az esti szájápolás alól azonban nem lehet kibúvó: nincsenek "rohanok a munkába!", vagy "leragad a szemem" kifogások. Napi kétszer öt percet szánni kell a szájüregünk tisztán tartására. A napközbeni evések után elegendő, ha fogpiszkálóval, vagy fogselyemmel kitakarítjuk a nagyobb fogközöket.

A helyes szájápolást nem lehet elég korán kezdeni. A szülő feladata, hogy ezt a tudást a viselkedésformák és a mindennapok világának keretében gyermekének átadja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra