20 tipp, hogyan kezeljük a nehéz embereket

Mindannyian ismerhetjük a helyzetet: beszélgetnünk, sőt mi több, érvelnünk kell egy nehéz személyiségű emberrel. Ehhez adunk most néhány fogódzót!

Frusztráló, őrjítő vagy ijesztő szituációkban találjuk magunkat? Vannak olyan gyakorlati tippek, amelyek segítségével könnyebben tudunk nehéz helyzeteket, vagy akár dühös, kontrollvesztett embereket kezelni. Ezen taktikákat profi kríziskezelők használják: és most már ön is tudhatja, hogyan kell megpróbálni viselkedni ezen alkalmak során.

Jó ha tudjuk, ilyen helyzetekben agyunk félelemközpontja aktív és ilyenkor nem tudunk megkülönböztetni egymástól egy dühös, kiabáló vevőt és egy acsarkadó, támadásra kész kutyát. Ilyenkor tanácsos higgadtnak maradni és agyunk elemző, tudatos részére hagyatkozva reagálni a történésekre.

1. Hallgassunk és figyeljünk. Ez az első számú alapszabály a "nehéz" emberekkel. Mindenki szeretné, hogy meghallgassák és egy helyzet nem is tud előrehaladni addig, amíg a másik fél nem érezte azt, hogy teljes jogú félnek tartják. Amíg hallgatjuk az illetőt, arra fókuszáljunk, amit mond, ne azon gondolkodjunk, hogy mi mit fogunk majd válaszolni.

2. Maradjunk nyugodtak . Amikor egy helyzet érzelmileg túlfűtött, könnyen elragadhat minket a hév. Figyeljünk a légzésünkre, ne engedjük, hogy elszaladjon velünk a ló.

Sokszor hátrálunk meg a konfliktusok elől - nem vállalva őszintén érzéseinket. Ha valaki rendre így jár a konfliktushelyzetekben, az passzív-agresszív módon viselkedik. Honnan ismerjük meg a passzív-agresszív embert? - Például ezekből a mondatokból. Tudjon meg többet, kattintson! 3. Ne ítéljünk meg senkit. Nem tudhatjuk, hogy a másik fél min megy keresztül. Ha valaki ésszerűtlenül viselkedik, valószínűleg valamilyen sérülékenység vagy félelem miatt tesz így.

4. Mutassunk tiszteletet a másik fél felé. Nem könnyű, de ha negatív érzéseket vagy megvetést mutatunk egy másik ember felé, az nem fog segíteni abban, hogy jó felhangokkal zárjunk le egy helyzetet.

5. Keressük a kimondatlant. Mit próbál az illető megszerezni? Mit próbál elkerülni? Mi nem hangzik el, ami az egész szituációt mozgathatja?

6. Nézzünk körül, ki segíthet nekünk? Ha munkahelyen történik velünk mindez (mondjuk egy dühös vásárlóval), nézzünk körül, van-e vezető a közelünkben, aki képes feloldani a helyzetet.

7. Ha egy dühös embernek azt mondjuk, hogy csendesüljön el és legyen nyugodt, csak dühösebb lesz. Inkább kérdezzük meg tőle azt, hogy miért dühös és hagyjuk, hogy kiadja magából.

8. Ha azt mondjuk, "értem", csak rontunk a helyzeten. Mondjuk inkább azt: "mondjon többet, hogy még jobban érthessem és átláthassam ezt az egészet".

9. Ha mosolygunk, úgy tűnhet, mintha nevetnénk valakin. A humor is veszélyes: néha javíthat, de sokszor inkább nem, kockázatos és rosszabb irányba viheti a helyzetet.

10. Ne védekezzünk. Ez nagyon nehéz taktika, nyilván nem szórakoztató egy olyan ember közelében lenni, aki olyan dolgokat mond, amiket hallani sem akarunk, nyilván meg akarjuk védeni magunkat. De a másik fél érzelmileg annyira túl van pörögve, hogy ez nem fog működni. Ne feledjünk: ez a helyzet nem rólunk szól, nem szabad semmit magunkra vennünk.

Az agresszív viselkedés nem oldja meg a konfliktusokat

11. Dühre ne válaszoljunk dühvel. Ha felemeljük a hangunkat, mutogatni kezdünk vagy elkezdjük a másikat sértegetni, azzal csak olajat öntünk a tűzre . Mélyebb, nyugodt, monoton hangon próbáljunk beszélni, ne kiabáljuk túl. Várjuk meg, amíg a másik fél levegőt vesz, akkor kezdjünk el beszélni.

12. Ne vitatkozzunk, ne akarjuk a másikat meggyőzni semmiről sem.

13. Legyen meg a távolság. Lehet hogy az ösztöneik azt súgnák, hogy meg kéne fogni a másik vállát vagy karját, de ha valaki dühös , az érintés nagyon rosszul is elsülhet.

14. Nagyon sokat segíthet, ha azt mondjuk, hogy "sajnálom" vagy "megpróbálom megoldani".

15. Legyenek határok. Az előző tippekből az derülhet ki, hogy gyakorlatilag csak hallgatnunk kell és hagyni a másikat, hogy kitombolhassa magát, megvan a jogunk ahhoz, hogy asszertívek legyünk és mondhassuk azt is, hogy "megkérem, hogy ne beszéljen velem így".

16. Bízzunk a megérzéseinkben. Ha vadul szólnak a vészcsengők a fejünkben, tegyünk meg mindent, hogy biztonságban maradhassunk és kezdjünk el fejben felépíteni egy menekülőstratégiát.

17. Nincs bombabiztos válasz. Minden helyzet másmilyen, úgyhogy rugalmasnak és alkalmazkodóképesnek kell maradnunk. Ugyan a fenti tippek számtalan nehéz helyzeten könnyítettek már, minden ember egyedi és mindenki máshogy reagál.

18. Beszéljük ki magunkból. Miután letudtunk egy ilyen helyzetet, beszéljük ezt ki magunkból valakinek.

19. Tüntessük el magunkból a stresszt . Adjunk ki magunkból mindent: menjünk és fussunk egyet, sétáltassunk kutyát, mozogjunk és ne hagyjuk, hogy ezen érzelmek megragadjanak bennünk.

20. Gondoljunk bele abba is, hogy sikerült egy kellemetlen, komfortzónán kívüli helyzetet megoldanunk. Sok energiába telik, hogy ne viselkedjünk ostobán vagy meggondolatlanul és most sikerült: mindenképpen ezzel zárjuk a gondolkodást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra