Ismerje meg a tíz legtitokzatosabb betegséget

Rengeteg olyan betegség van, amelyet az orvosok egyetlen gyógyszer felírásával kúrálni tudnak. Sokat tudunk a betegségekről, de még többet nem. Vannak például olyan kórok, amelyekkel változatlanul nem tudnak mit kezdeni az orvosok. Közülük a tíz legtitokzatosabbat szedte össze a LiveScience.

A tíz legtitokzatosabb, legrejtélyesebb betegségét szedte össze a honlap egészségüggyel foglalkozó munkatársa. Íme, a lista:

10. Morgellons-szindróma

Az utóbbi időben ismét megjelent ez a titokzatos betegség, amely szinte sci-fibe illő tünetekkel jár: rejtélyes sebek fakadnak fel a bőrön, amelyekből megmagyarázhatatlan módon különös - vörös, kék vagy fekete - szálak jönnek ki. Többen panaszkodnak arra, hogy úgy érzik, mintha férgek mászkálnának a bőrükön.

Az orvosok egy része szerint pszichotikus érzékcsalódásról, téveszmés parazitózisról van szó, amikor a beteg azt hiszi, hogy élősködők támadták meg. Mások azonban úgy vélik, a tünetek valódiak.

9. Krónikus fáradtság szindróma

Ez a betegség klasszikusan orvosilag megmagyarázhatatlan fizikai szimptóma, amelyet csak akkor diagnosztizálnak, ha a tünetek minden más lehetséges okát kizárták. A betegek nem egyszerűen fáradtnak érzik magukat, hanem gyakran annyira kimerültek, hogy napokig képtelenek felkelni az ágyból.

Nagyon sok orvos szerint ez az tünet is csak az agyban létezik, vagyis pszichés eredetű. Ugyanakkor évekig is fennállhat, és tönkreteheti a betegek életét. Angol kutatóknak nemrégen sikerült kimutatni eltéréseket a betegek immunsejtjeiben, pontosabban a fehérvérsejtek génjeiben. Ezek közül több gén a mitokondriumoknak, a sejt energiatermelő részecskéinek a működését befolyásolja, ami megmagyarázhatja a betegek krónikus fáradságérzetét.

8. Creutzfeldt-Jacob kór

A szivacsos agysorvadás, népszerű nevén kergemarha-kór egy ritka betegség, amelyet a fertőzött marha húsának fogyasztásával kaphatnak el az emberek. A "sima" CJK szinte mindig halálos kimenetelű és gyors lefolyású, amelynek pontos okát a legtöbb esetben az orvosok nem tudják megállapítani - sem pedig a kialakulását megakadályozni.

A CJK olyan betegség, amelyet nem vírusok és nem is baktériumok okozzák -mégis fertőző. Az első ilyen típusú megbetegedést a XVIII. században Izlandot észlelték birkáknál. A kutatásoknak újabb lökést adott, amikor 1985-ben járványossá vált a kór Nagy-Britanniában - mint később kiderült, kergeségben elhullt birkák teteméből készült táplálékot adtak marháknak.

7. Skizofrénia (hasadásos elmezevar)

Szakértők ezt tartják a legrejtélyesebbnek a mentális zavarok közül. Lehetetlenné teszi, hogy a beteg képes legyen logikus különbséget tenni a valóság és a fantázia között. A tünetek különbözőek lehetnek: érzékcsalódás, hallucinációk, összefüggéstelen beszéd, a motiváció vagy emóció hiánya.

A skizofrénia nem egységes kórkép, a betegség tünetei sokfélék, nem mind egyszerre fordul elő, hanem különböző kombinációkban, és altípusait ezek alapján határozzák meg.

A személyiség szétesése is lehet lassú, máskor viszont hirtelen, amely heves zavarodottsággal, érzelmi nyugtalansággal kezdődik. Általában a serdülőkor táján jelentkezik.

Régebben gyógyíthatatlan betegségnek tartották, a modern antipszichotikus gyógyszerekkel azonban a tünetek visszaszoríthatók vagy meg is szüntethetők. Gyógyszer nélkül, kizárólag pszichoterápiával nem gyógyítható.

6. Autoimmun zavarok

A kifejezés többféle betegséget takar, például a lupust - teljes nevén szisztémás lupus erythematosus, azaz krónikus, az általa megtámadott szervek gyulladásával és károsodásával járó autoimmun betegség -, valamint a szklerózis multiplexet (MS.

Az autoimmun betegségeknél az immunrendszer "túlbuzgóvá" válik, és a szervezet saját antigénjei ellen fordul - ugyanúgy megtámadják a belső szerveket, mint ha betolakodók lennének. Általában krónikus betegségekről van szó, amelyek gyógyíthatatlanok, az orvosok legföljebb enyhíteni tudják a tüneteket.

Mintegy ötvenféle autoimmun betegség ismert, amelyek két nagy csoportra juthatók aszerint, hogy egy szervet, vagy az egész szervezetet támadja-e meg.

5. Pica

A tágabb értelemben vett táplálkozási magatartási zavarok közé sorolható betegség, amely emberi fogyasztásra alkalmatlan anyagok - föld, papír, festék, szemét, ürülék stb.) rendszeres evését jelenti.

Bár a betegséget általában ásványi anyag hiánnyal magyarázzák, egészségügyi szakértők nem találták meg a valódi okát - és nincs gyógymód sem.

Valószínűbb, hogy nem egyszerű táplálkozási hiányállapotról van szó, hanem számos szociális, kulturális, biológiai, viselkedéses és pszichológiai faktor együttes hatása váltja ki a kórképet.

A pica súlyos orvosi problémákat okozhat. Előfordul, hogy sebészi beavatkozás szükséges a lenyelt tárgyak miatt, mérgezések, fertőzések alakulhatnak ki.

4. Madárinfluenza

Az embereket is megfertőzheti a madarak által terjesztett, erős vírus. Egészségügyi szakemberek attól tartanak, hogy a vírus mutálódhat, s ebben az esetben emberről emberre terjedhet, és világméretű járvány alakulhat ki.

A halálozási arány igen magas: a fertőzött emberek fele nem élte túl a betegséget.

3. Megfázás

Bár évente több milliárd megfázásos eset fordul elő, az orvosok még mindig keveset tudnak erről a mindennapos betegségről. De legalább gyógymód van rá: húsleves, tea, meleg ágy - és semmi antibiotikum!

2. Alzheimer-kór

Ellentétben a feledékenységgel, amely idős korban a legtöbb embert érinti valamilyen szinten, az Alzheimer-kór a gondolkodás és a kognitív funkciók beszűkülésével, magatartásváltozással, elbutulással, majd gyors biológiai leépüléssel járó degeneratív agyi zavar, amely minden betegnél másképpen jelentkezik.

Konkrét oka nem ismert, kialakulásáért nemcsak immunológiai eltérést és anyagcserezavart, de szocio-ökonómiai tényezőket is felelőssé tettek, minthogy iskolázottabbaknál, jobb jövedelmi helyzetben lévőknél gyakoribb.

Még bizonyos étkezési szokásokat is gyanúba kevertek, a betegek ugyanis kielégítő kalória bevitel mellett is jelentősen fogynak. Előfordul családi halmozódás, ilyenkor egyes prekurzor fehérjék génmutációja igazolható.

Hatásos kezelése nincs.

1. AIDS

25 évvel az után, hogy azonosították, még mindig nincs gyógymód a szerzett immunhiányos tünetegyüttesre. Az AIDS változatlanul a leghalálosabb betegség, különösen a fejlődő országokban terjed.

A vírus az immunrendszer sejtjeit, a CD4 receptorral rendelkező T-limfocitákat pusztítja. Ma már igen nagy hatékonyságú gyógyszerek léteznek, amelyekkel a vírus szaporodása jelentős mértékben lelassítható.

Ezek a gyógyszerek nem gyógyítják meg a HIV-fertőzést, de nagymértékben lelassítják az immunrendszer pusztulását. A HIV-fertőzés ilyen módon kezelhető krónikus fertőzés.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

Derült, száraz idő várható kevés fátyolfelhővel. A délkeleti, keleti szelet nagy területen élénk lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 24 és 28 fok között várható. Késő estére 11 és 20 fok közé csökken a hőmérséklet. Ma sem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra