Sugárzó otthonaink: láthatatlan veszély leselkedik ránk

Az emberi testnek kétfajta sugárzással kell megküzdenie a mindennapokban. Egyik csoportba tartoznak az ionizáló (radioaktív), másikba a nem ionizáló sugárzások. Míg a radioaktív sugárzások veszélyei közismertek, addig a nem ionizáló sugárzások hatásairól kevesebbet tudunk. Jogszabályaink

nem túl szigorúak a lakáson belüli sugárzás határértékeit illetően, így törvényi védelem híján Önnek kell cselekednie!

Azon mesterséges, nem ionizáló sugárzásokat hívjuk elektroszmognak, melyek egészségünkre ártó hatásúak lehetnek. A különböző elektromos hálózatok, háztartási gépek vagy például a mobiltelefon által kibocsátott sugárzás tartozik ebbe a körbe.

Mivel a sugárzásokat - anyagtól függően - különböző mértékben árnyékolják az épület falai vagy a födémszerkezetei, könnyen előfordulhat, hogy a szomszéd mellettünk szerelt villamos vezetéke, villanyórája, vagy mikrosütője okozza a kis- vagy nagyfrekvenciás elektromágneses sugárzást.

A lakáson belüli mindenféle sugárzás ellen leginkább a hálószobában érdemes védekezni, hiszen itt töltjük a legtöbb időt. A háztartási gépek okozta nem ionizáló sugárzás hatásait elsősorban a sugárzó szerkezettől való minél nagyobb távolságtartással tudjuk csökkenteni.

Magyarországon a 63/2004. EszCsM rend. törvényi előírás elektromos térerősség határértéke 5000 V/m az 50 Hz frekvencián. Ehhez képest a külföldi építésbiológusok egy 50 V/m-es térerősséget már extrém hatásként definiálnak, ezért javasolják a 10 V/m alatti értékek elérését.

Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy hivatalosan szinte bármilyen elektroszmog kitettség mellett építhető lakás Magyarországon. Épp ezért érdemes - önszorgalomból - szakemberrel felméretni a kiválasztott ingatlant, majd megtenni a szükséges lépéseket.

Hogyan védekezzünk tartósan?

Miután egy ilyen felmérés során kiderül, hogy a sugárzási értékek meghaladják az ajánlott mértéket, először érdemes a sugárforrások kiiktatásával próbálkozni, mondta el Zettisch Ferenc, a Quadrat Kft. főmérnöke. Ha azonban az ajánlott értéken felüli sugárzást így nem lehet kiküszöbölni (pl.: a sugárforrás a lakáson kívül van vagy a lakáson belüli forrás nem megszűntethető), akkor optimális hatású technológiai megoldásra van szükség.

A hálószobában tipikus sugárzási forrás lehet az ágyhoz közel szerelt elektromos vezeték, a fal túloldalán elhelyezett villanyóra, trafós rádiós ébresztő, a vezeték nélküli rádiofrekvenciás telefon vagy az égve hagyott éjjeli lámpa.

Ez lehet úgynevezett felületi árnyékolás, ami erre a célra kifejlesztett különleges bel-, illetve kültéri festékkel, üvegfelületeknél pedig árnyékoló fóliával valósítható meg.

Egyéb megoldást jelenthet a térbe függesztett árnyékolás, ami lokálisan, például ágyak esetén baldachin formájában véd a sugárzás ellen. Szintén megoldás lehet az úgynevezett feszültség mentesítő automata kapcsoló beiktatása a szoba áramkörébe, mely éjszaka lekapcsolja a szoba elektromos áram ellátását.

Magyarországon a Quadrat Kft. az egyetlen cég, mely újépítésű lakásaiba eleve beépít egy szabadalommal védett technológiai rendszert. A Quadrat System rendszer minden lakásba beépített sugárzás védelmet jelent, mely hosszú távon biztosítja (30 év garancia) a lakások sugárzás védelmét azzal, hogy mind a szomszédos, mind a kültéri környezetből származó sugárzásokat nagy mértékben csökkenti, ezzel alacsony mérték alatt tartja a sugárzást a lakóingatlanon belül.

Mint Zettisch Ferenctől megtudtuk, szabadalmuk iránt több hazai fejlesztő is érdeklődik sőt, Budapest mellett már vidéken is megkezdődött egy Quadrat System sugárzás védelemmel ellátott lakóparki beruházás.

Radon: a természetes radioaktív sugárzás

A másik csoportba tartozó sugárzásfajta az úgynevezett ionizáló, sejtroncsoló sugárzás, melynek legnagyobb részéért a radon sugárzás a felelős. A radon tulajdonképpen egy radioaktív nemesgáz, mely 3,8 nap felezési idővel bomlik. Környezetünknek minden fő alkotója tartalmaz radont (levegő, víz), fő forrása elsősorban a talaj. Mivel a radon anyaeleme, a rádium az építőanyagokban is megtalálható, ezért radon sugárzással otthonainkban is számolni kell, ahol a légtérben feldúsulhat.

A legtöbb európai országban, felismerve a radon sugárzás valós veszélyeit, törvényi határértékeket állapítottak meg. Csehországban már a lakások építési engedélyének kiadását is a radon határértékek betartásához kötik. Magyarországon a lakásokra nincs ilyen határérték jelenleg!

A radon túlnyomó részét kilélegezzük, azonban ha egy zárt térben a nemesgáz felgyülemlik, feldúsul, akkor a szilárd halmazállapotú bomlástermékek a levegőben lévő aeroszol szemcsékhez kötődnek. Ezek belélegzésével már a bomlástermékek (polónium, ólom) jelentős hányada lerakódik a tüdő hörgőkben, amelyek sejtroncsoló hatással rákot okozhatnak.

Az Oxfordi Egyetem legújabb kutatásai szerint a zárt belső terekben, lakásokban felhalmozódó radon felelős a tüdőrákos esetek 9%-ért. Az összes rákos eset 2%-ért teszik felelőssé a radont.

Az adott épületnél felhasznált építőanyag, illetve az épület alatti talaj radon koncentrációja határozza meg a belső terek radon szennyezettségének mértékét. Tőlünk nyugatra már a házak építése előtt bemérik a koncentrációt és szükség esetén talajcserét hajtanak végre. Másik megoldási lehetőség az épület alatti nyomás csökkentése speciális csővezetékek beépítésével.

A rádiumtartalmú szenek eltüzelése során keletkezett salakokból előállított szigetelőknek, illetve építőanyagoknak a legnagyobb a rádium koncentrációja. Magyarországon korábban rendkívül sok középületet és lakást építettek ilyen salakanyagok felhasználásával (falazóblokkok, aljzat- és födém feltöltés).

Védekezés a radon sugárzás ellen

Zettisch Ferenc kiemelte, a kisebb radon koncentráció gyakori szellőztetéssel csökkenthető. A már meglévő épületeknél, ahol magas radon koncentrációt mutatnak ki a szakemberek, úgynevezett intenzív szellőztetőket lehet beépíteni, és a már említett talajnyomás csökkentés is alkalmazható, ha a radon elsősorban a talajból szivárog be.

A Quadrat főmérnöke elmondta, az újépítésű lakásoknál az is rendkívül fontos, hogy a radon szigetelés mellett minimális radon tartalmú építőanyagokat és beépített automata szellőzőket alkalmazzanak.

Dombi Ágoston

ingatlanok.hu

(2007.11.22. 10:56)

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra