Ne a pornóból tanulja a gyerek a szexet!

A szülők eddig is sokat aggódtak azzal kapcsolatban, vajon gyermekük nem keveredik-e illetéktelen oldalakra, amióta azonban az okos telefonok és a tabletek is egyre elterjedtebbek, a gyerekek neten történő kalandozása ellenőrizhetetlenné vált.

Egy felmérés szerint a tizenévesek egyre több időt töltenek online, egyre gyakrabban neteznek egyedül, és az interneteléréshez a technikai eszközök egyre szélesebb skáláját veszik igénybe. Rohamosan nő azoknak a tizenéveseknek a száma, akik okostelefont birtokolnak, és egy felmérés szerint a 12-15 éves lányok 15 százaléka otthon leggyakrabban a telefonja segítségével használja a netet. Márpedig, ha egy tizenéves a szobájában egyedül kalandozik a világhálón , akkor nagy az esélye annak, hogy olyan pornográf tartalmakkal találja szemben magát, amihez még éretlen. Ráadásul ez a generáció előszeretettel oszt meg saját magáról is fényképeket és videókat, amik szintén növelhetik a kiszolgáltatottságukat.

A szexszel kapcsolatban további érdekességeket, tudományos kutatásokat olvashat szex aloldalunkon ! Amint arról dr. Miranda Horvath, a Middlesex Egyetem szakembere beszámolt, egyre több gyerek jut hozzá pornográf tartalmakhoz - és itt nem meztelen nők képeiről van szó, hanem a nemi aktus és a nemi szervek ábrázolásáról -, ami sajnos a másik nemmel való kapcsolatukra, illetve a szexuális életről való felfogásukra is hatással lehet, ráadásul ennek következtében egyre többen egyre korábban kezdenek nemi életet élni.

A szakemberek ugyanakkor egyelőre nem rendelkeznek kellő bizonyítékkal arra nézve, hogy egy-egy pornográf tartalom pontosan miként befolyásolhatja a fiatalok viselkedését, illetve, hogy kik azok, akik a legnagyobb valószínűséggel kerülnek kapcsolatba ilyen jellegű oldalakkal. Dr. Horvath szerint a kulcskérdés ezért inkább az, hogy akik már láttak ilyen tartalmakat, tudnak-e kihez fordulni kérdéseikkel, és van-e olyan személy - az osztálytársaikon kívül - aki segít nekik feldolgozni a látottakat.

Szexuális felvilágosítás: ne pornóból

A szakember úgy véli, az iskolai felvilágosító alkalmak jó lehetőségek lennének arra, hogy minderről nyíltan, az életkoruknak megfelelően beszélgethessenek a gyerekek, anélkül, hogy bárki előítélettel lenne feléjük. Jó lenne, ha ezeken az előadásokon a szexről pozitív üzeneteket kapnának a fiatalok , ha hallanák, hogy a szexnek a párkapcsolatban van a helye, és hogy ott tud igazi örömöt és intimitást adni mindkét fél számára.

Dr. Mark Limmer, a Lancester Egyetem előadója hasznosnak tartaná, ha már általános iskolában elkezdődne a felvilágosítás azzal, hogy beszélnének a gyerekeknek a nemek közötti egyenlőségről, és a két nem közötti különbségekről, illetve arról, miként is kell nevén nevezni a különféle testrészeket, melyeket sokszor a családban sosem hallanak, mert tabu erről beszélni. Később már komolyabb témák is szóba kerülhetnek, és arról sem szabad hallgatni, mi tilos és mi tiltott, és hogy mik a veszélyei annak, ha akár telefonon, akár más módon szexuális tartalmú képeket küldenek egymásnak. Mivel a pornográf tartalmakkal való találkozástól nem tudjuk megóvni őket, legalább legyünk ott mellettük támaszként, és merjünk velük nyíltan beszélni ezekről a kérdésekről is.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

mellékhatások
Sokak által szedett koleszterincsökkentőket vizsgáltak: ezek a valós mellékhatás-kockázatok
személyi kedvezmény
Közel 200 ezer forint jár vissza e betegségek után – Íme a lista
hospice
Mire gondolnak legtöbben a haláluk előtt? – Ezek a leggyakoribb utolsó mondatok
ízületi fájdalmak
Természetes gyógymód ízületi fájdalomra: ez az olcsó, de tápanyagdús étel enyhíti a panaszokat
mozgás
Nem úszás, nem gyaloglás - 60 felett ez a típusú mozgás a legjobb
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +1 °C

Északkeleten helyenként lassan javulnak a látási viszonyok, eközben nyugat felől továbbra is fátyolfelhőzet érkezik, mely eleinte északon, majd határozottabban délutántól kezd el vastagodni a felhőtakaró. Estig nem valószínű csapadék. A délkeletiről keletire, majd északiasra forduló szél megélénkül.A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 10 és 15 fok között alakul, ennél pár fokkal alacsonyabb értékeket északkeleten mérhetünk. Kezdetben melegfronti, majd estétől hidegfronti jellegű változás valószínű - ez a kettősség különösen megterhelő lehet a frontérzékenyek számára.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Mi okozhat prosztatarákot? Teszteld a tudásod! A prosztatához több betegség is kapcsolódik, mind közül a legveszélyesebb a prosztatarák. Kvízünkből sok lényeges információt megtudhatsz erről a főleg az idősebb férfiakat veszélyeztető, rosszindulatú elváltozásról.
kvíz
Evés után kell fogat mosni: igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Mennyire ismered a fogápolásról keringő tévhiteket? Tudd meg, mi az igazság, és mi a mítosz a napi fogmosás és szájápolás körül!