Leépüléshez vezethet a depresszió

A legújabb kutatások szerint a depresszió háromszorosára növelheti a Parkinson-kór kialakulási esélyeit.

A 10 éves vizsgálati időszak alatt ezer depresszióban szenvedő résztvevőből 14-nél alakult ki a betegség, míg a mentális problémákkal nem küzdők esetében csak ezerből 5-nél alakult ki a Parkinson-kór. Az eredmények alapján úgy tűnik, két eset lehetséges: a depresszió vagy önálló tényezőként növeli a Parkinson-kór kialakulási esélyeit, vagy már önmagában is a betegség egy korai tünete.

A Neurology című tudományos szaklapban megjelent kutatást publikáló tudósok szerint az is lehetséges, hogy az antidepresszáns szerek növelik a Alzheimer-kór után a második leggyakoribb neurodegeneratív betegség.

Tudjon meg többet a depresszióról alrovatunkból ! A depresszió bizonyítottan növeli a daganatos betegségek és az agyvérzés kialakulási esélyeit, és bár a Parkinson betegek esetében is gyakrabban fordul elő, mint az átlag lakosságnál, az egyelőre nem világos, hogy a depresszió kiváltó ok, vagy tünet.

A Taipei Veterán Kórház tudósai összesen 4634 klinikai depresszióban szenvedő páciens és 18 544 egészséges ember orvosi adatait kísérték figyelemmel 10 éven keresztül. Kimutatták, hogy 66 depressziósnál alakult ki a Parkinson-kór, szemben azzal a 97 Parkinsonos beteggel, akik korábban nem voltak depressziósok.

A további tényezők figyelembe vétele után azonban kiderült, hogy a depressziósok esetében 3,24-szer nagyobb eséllyel alakult ki a betegség, mint az egészségeseknél. A tudósok arra is rájöttek, hogy az idős kor, és a kezelésre nem, vagy nem jól reagáló depresszió még tovább fokozhatja a Parkinson-kór kialakulási esélyeit.

A depressziót és a Parkinson-kórt önállóan vizsgáló kutatások során kiderült, hogy a két betegségben szenvedőknek azonos agyi működési zavaraik vannak, ami azonos kiváltó okot feltételez. A mostani kutatásban részt vett tudósok szerint az eredményeik arra utalnak, hogy a depresszió talán már önmagában is növelheti a Parkinson-kór kialakulási esélyeit, de teljesen nem zárható ki az sem, hogy ez is csak egy a betegség tünetei közül.

"A Parkinson-kórhoz hasonló neurodegeneratív betegségek már az első tünetek megjelenése előtt 10-20 évvel elkezdődhetnek, így nem zárhatjuk ki teljes biztonsággal, hogy a depressziós is egy a korai tünetek közül." - állítják a kutatók.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra