Újra terjedhet a pestis?

A kutatók arra hívják fel a figyelmet, hogy újra támadhat a középkorban 100 millió ember halálát okozó pestis egyik törzse.

Az Észak-Arizonai Egyetem Mikrobiális Genetikai és Genomikai Központjának kutatói Dave Wagner professzor vezetésével kapcsolatot mutattak ki az 1300-as években Európában körülbelül 50 millió ember halálát okozó Fekete Halál és a 800 évvel korábban, Justinianus császár korában pusztító pestisjárvány között, ami szerintük arra utal, hogy ugyanannak a kórokozónak a különböző törzseiről volt szó. Wagner professzor arra figyelmeztetett, hogy a betegség a jövőben még visszatérhet.

"Tudjuk, hogy a történelem során a Yersinia pestis baktérium a rágcsálókról terjedt át az emberekre, és még napjainkban is élnek olyan rágcsáló populációk, amelyek hordozzák a pestis baktériumot. Ha a Justinianus korabeli pestis kitörhetett az emberi népességben, hatalmas világjárványt okozott, majd kipusztult, az azt jelenti, hogy bármikor újra megtörténhet" - állítja a professzor.

A The Lancet Infectious Diseases szaklapban megjelent kutatáshoz a pestis baktérium töredékes mintáit nyerték ki két olyan csontvázból, amelyek Németországban estek áldozatául a Justinianus korabeli pestisjárványnak. Ezerötszáz éves fogaikban DNS-töredékeket találtak, és ezek segítségével hozták létre újra a baktérium teljes genetikai kódját. Ezt a kódot összevetették a több száz modern pestis kórokozót tartalmazó adatbázissal. Az eredmények szerint a Justinianus korabeli járványért felelős törzs evolúciós zsákutcának számított, és különbözött a későbbi Fekete Halált és az azt követő járványokat okozó törzsektől.

Tömegtemeteés a londoni pestisjárvány idején (Fotó: Europress)

Hendrik Poinar, az ősi DNS kutatás szakértője szerint ez a kutatás egyszerre lenyűgöző és zavarba ejtő, mert újabb kérdéseket vet fel - például azt, miért pusztult ki az 50-100 millió ember halálát okozó világjárvány. Ennek egyik oka az lehet, hogy az emberek továbbfejlődtek, és jobban meg tudtak birkózni a baktériummal, ami enyhítette a pestis későbbi hatását. A másik lehetőség az, hogy az éghajlat változása kedvezőtlenebb körülményeket hozott létre a pestis baktériumok túléléséhez.

"Szerencsére mi már rendelkezünk antibiotikumokkal , amelyekkel hatékonyan lehet kezelni a pestist, és amelyek csökkentik egy nagyarányú világjárvány kitörésének valószínűségét" - tette hozzá Poinar.

A pestis a Yersinia pestis nevű baktérium által okozott fertőző betegség. Természetes hordozói a vadon élő rágcsálók (pl. patkányok), a betegség róluk terjed emberre. A pestisnek két típusát különítjük el, úgymint bubópestis és tüdőpestis. A lappangási idő rövid, 2-10 nap között van, de tüdőfertőzés esetén akár néhány órára is rövidülhet. A Betegségek A-Z rovatunk szócikkét ajánljuk a kórképpel kapcsolatos tájékozódáshoz!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható. Elszórtan záporok, jégdara záporok előfordulhatnak, egy-egy zivatar sem kizárt. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra