Gyorsabban nő a daganat, amíg alszunk

Gyorsabban nőttek az egerek rákos daganatai alvás közben, mint az ébrenléti órákban, állítja egy új tanulmány a Nature Communications szaklapban.

Az izraeli Weizmann Institute of Science kutatói azokat az epidermális növekedési faktor receptort (EGFR) vizsgálták, amelynek hatására a szervezet sejtjei (mind a rákos, mind pedig az egészséges sejtek) növekednek.

Az EGFR hatással van a glukokortikoidokra is (GC): ezek olyan stresszhormonok, amelyek a glukokortikoid receptorokhoz (GR) csatlakozva a szervezet számos feladatát végzik, például csökkentik a gyulladást vagy fenntartják napközben a test energiaszintjét.

Egy friss kutatás szerint a túlsúlyos, elhízott embereknél nagyobb a kockázata a tíz leggyakoribb ráknak. Nézze meg, melyek ezek, kattintson ! A kutatók arra figyeltek fel, hogy az EGFR által szabályozott sejtmigráció gyakorlatilag el lett nyomva akkor, amikor a GC receptor csatlakozott a szervezet szteroidüzenetéhez: mindez pedig napközben történik. Ez a rákkutatás szempontjából főként annyit jelent, hogy a mutálódott EGFR gén (amely számos ráktípusban megtalálható) gyorsabban nő a pihenéssel töltött órák alatt.

Mindezt úgy tesztelték, hogy egerek szervezetébe juttatták a mellrák kezelésére használt gyógyszert a nap különböző óráiban. Az eredmények eltérőek voltak azon kísérleti állatoknál, akik éber óráikban, illetve az alvással töltött idő alatt kapták meg a gyógyszert - gyakorlatilag a 24 órás ciklusban változó GC szteroidok szintjétől függ az, hogy a rák hogyan tud növekedni - írja erre a Weizmann Institute anyaga.

Pihenés alatt hatékonyabb lehet a kemoterápia

Mit jelent mindez az emberekre nézve? További kísérletek nélkül erre a kérdésre nem lehet pontosan válaszolni, de az első eredmények azt mutatják, hogy az EGFR által szabályozott sejtmigráció az éber órák alatt el van nyomva, ez pedig a rákbetegek kezelése szempontjából lényeges információ.

"A rákkezeléseket gyakran napközben kapják a betegeknek, akkor, amikor a szervezetük egyébként is harcol a rák terjedésének megfékezéséért" - írta a cikkben Dr. Yosef Yarden, a Weizmann Institute of Science biológiaprofesszora, egyúttal az egyik szerző is. "Nem újfajta rákkezelést szorgalmazunk, hanem azt, hogy másképpen időzítsék a rákgyógyszerek beadását" - tette hozzá.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Tovább szakadozik, a legtöbb helyen csökken is a felhőzet, de maradnak felhős tájak. Az ország nagyobb részén csapadékmentes lesz az éjszaka. Párássá válik a levegő, foltokban köd képződhet. A nyugatias szelet helyenként élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul, de a Dunántúl szélcsendes, derült tájain gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra