Árvíz után: így védekezzünk a szúnyogok ellen

A rendkívüli dunai árhullám levonulása után különös figyelmet kell fordítani a szúnyogirtásra. A rovarok a csípés kellemetlen érzésén túl több fertőző betegség terjesztői lehetnek.

Az érintett megyék népegészségügyi szakigazgatási szervei, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal és az Országos Epidemiológiai Központ szakmai közreműködésével az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság koordinálja a szúnyoggyérítéssel összefüggő feladatokat. Fontos azonban tudni, hogy a szúnyogok ellen egyénileg is védekezhetünk.

Az árvíz levonulását követően a visszamaradó, álló, pangó vizek a csípőszúnyog lárvák nagy tömegének fejlődéséhez teremtenek ideális feltételeket. Emellett az időjárási viszonyok, vagyis a következő napokban várható felmelegedés is kedvező a szúnyoglárvák fejlődésének. A szúnyoggyérítés előtt rovartani ismeretekkel rendelkező szakemberek segítenek felmérni, hogy mikor és hol lesz szükség védekezésre.

A szúnyogirtást - mind a földi, mind a légi úton történő kijuttatást - szakvállalatok végzik. Ezek a megfelelő tárgyi (helikopter, repülőgép, terepjáró gépkocsi, szúnyogirtó szer stb.) és személyi feltételeken túlmenően az irtószer-kijuttatásban is komoly szakmai gyakorlattal rendelkeznek. A repülőgépes szúnyogirtással foglalkozó szolgáltatók megrendelésre dolgoznak, a művelet elvégzéséhez szükséges engedélyt az Országos Tisztifőorvosi Hivatal adja ki. Tekintettel a rendkívüli dunai árhullámra, gyorsított eljárással bírálják el a kérelmeket, hogy az irtást adminisztrációs akadályok ne hátráltassák. Fontos kiemelni, hogy a szervezett védekezésben használható szerek az emberre nem veszélyesek.

A csípőszúnyogok vérszívása ellen egyénileg a szabadban riasztószer, valamint füstképző spirál alkalmazásával, zárt térben légtérkezelő aeroszol palackkal, valamint a párologtatás elvén működő szúnyogirtó folyadékokkal és lapokkal védekezhetünk. A kellemetlen csípéseket elkerülhetjük úgy is, hogy a szúnyogok fő aktivitási idejében (alkonyatkor) zárt térben tartózkodunk, emellett a nyílászárókra szerelt szúnyoghálók is segíthetnek a szúnyogok távol tartásában. Fontos, hogy az esővízgyűjtő tartályokban, kerti medencében tenyésző szúnyoglárvák fejlődését is megakadályozzuk.

Az egészségügyi kártevőnek minősülő szúnyogok távol tartására alkalmas készítmények, a szúnyogriasztó szerek Magyarországon csak az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) engedélyével forgalmazhatók. Az engedély számát - amely az "OTH" betűkkel, illetve a 2011. július 1-je után engedélyezett szerek esetében "JÜ" betűkkel kezdődik, majd számokkal folytatódik - a termék címkéjén fel kell tüntetni. Az OTH engedély kiadását minden esetben megelőzi a termék hatékonysági vizsgálata, amelyet az Országos Epidemiológiai Központ végez el saját szúnyogtenyészetén. Szúnyogriasztó szer vásárlása előtt feltétlenül érdemes ellenőrizni a címkén a fenti betű- és számkombináció meglétét, mert csak az engedélyezési eljáráson átesett terméktől várható el kellő hatékonyság. A szúnyogriasztás céljára árusított karkötők forgalomba hozatali engedéllyel nem rendelkeznek, hatékonyságuk nem igazolt.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
vércsoportok
Ez a legritkább vércsoport a világon – Nem véletlenül hívják aranyvérnek
halfogyasztás
Ez a legegészségtelenebb hal, mégis ezt veszik a legtöbben
D-vitamin
D-vitamin: májusban is kell még szedni? – Mutatjuk, mi lenne a legjobb az orvosok szerint
kullancs
Meglepően egyszerű trükk a kullancsok ellen – egy hétköznapi háztartási eszköz elegendő
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

A ködfoltok és a rétegfelhőzet feloszlása után fátyol- és többnyire kevés gomolyfelhő mellett sok napsütés várható. Az északkeleti, keleti harmadban helyenként záporok fordulhatnak elő, illetve elsősorban az északkeleti határ mentén esetleg egy-egy zivatar is kialakulhat. A légmozgás helyenként élénk lehet.A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 26 fok között alakul. Késő estére 14 és 19 fok közé csökken a hőmérséklet. Pénteken fronthatás már nem várható, az idő újra melegedni kezd.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
„Menstruáció alatt nem lehet teherbe esni.” Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Bár a szexualitás az életünk egyik természetes része, a termékenységgel és a fogamzásgátlással kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Nézzük, te mennyire vagy képben ezekkel!
kvíz
Kvíz: felismered a stressz testi jeleit? – Bőrtünetek is árulkodhatnak a túlhajszoltságról Alvászavar, kimerültség, ingerlékenység – sokszor észre sem vesszük, hogy mindezek hátterében a stressz áll. Vajon mennyit tudsz arról, hogyan hat a szervezetünkre a mindennapi feszültség? Teszteld magad kvízünkkel!