Nem kell gipsz? Ultrahanggal gyógyítható a csonttörés

A makacs csonttörésben szenvedő betegeknek eddig két választásuk volt: fájdalmas műtét hónapokig tartó rehabilitációval, vagy életre szóló fájdalom és mozgáskorlátozottság. Most egy új, nem invazív ultrahangos kezelés forradalmasítja ezek gyógyítását.

A csonttörések többsége a legtöbb fizikai tevékenységet végző fiatal férfiakban illetve a csontritkulásban szenvedő idősebb nőkben alakul ki. A törések az esetek többségében természetes módon gyógyulnak, általában elég, ha gipsszel vagy sínnel rögzítik, és kivárják a szükség néhány hetet vagy hónapot. A csonttörések körülbelül öt százalékában azonban egy rés maradt a két törött csontvég között, ami általában a nem megfelelő vérellátás vagy fertőzés következtében alakul ki. Ezek az úgynevezett nem egyesülő törések. A teljes gyógyulás érdekében a rést meg kell szüntetni. Beavatkozás nélkül a beteg állandó fájdalmat tapasztal, és a végtagja képtelen lesz a teherhordásra.

A legújabb kezelési módszer az ultrahangos rezgéshullám. Az Exogen Ultrasound Bone Healing System egy mobiltelefon méretű, akkumulátoros eszköz, amely alacsony intenzitású ultrahangot sugároz a bőrön keresztül a törésre. Ezek az impulzusok serkentik a csont gyógyulását. A kutatók elmondták, hogy az ultrahang finom vibrációt hoz létre, melynek következtében a csont a csont morfogén fehérje saját változatát termeli. Olyan ez, mintha felkapcsolnánk a villanyt, és felébresztenénk a törés sérült széleit.

Az eszközt naponta húsz percig kell használnia a betegnek otthon, és az eredmény körülbelül hat hét múlva válik láthatóvá a röntgenfelvételen. A klinikai vizsgálatok 86 százalékos sikerarányt mutattak, de a kutatók hangsúlyozzák, hogy nem mindenki számára lehet csodaszer. Ennek a kezelésnek is megvannak a maga korlátai, és az 1,25 cm-nél nagyobb rések esetében általában sebészeti beavatkozásra van szükség.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Az északi tájakon a felhős időt követően főleg délután egyre többfelé kisüt a nap, a déli, délkeleti országrészben ezzel szemben erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés. Reggel még többfelé valószínű főleg eső, zápor, majd az északi tájakon csökken a csapadékhajlam, viszont délen, délkeleten - nagyobb számban délután - záporok, zivatarok várhatók, helyenként felhőszakadással. Az északi, északkeleti szél többfelé lesz élénk, záporoktól, zivataroktól függetlenül a Nyugat-Dunántúlon helyenként erős. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 18 és 23 fok között valószínű, ennél északnyugaton hidegebb, a Dél-Alföldön viszont kissé melegebb lehet az idő. Fronthatás napközben nem okoz kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra