Depressziót okoz az éjszakai fény

Az éjszakai világosság egy bizonyos fehérje fokozott termelődését eredményezi, így egy friss kutatás szerint depresszió kialakulásához vezethet.

A kísérlet során a négy héten át éjjeli félhomályban tartott hörcsögök a depresszió jeleit mutatták: nem érdekelte őket a környezetük, és az egyébként kedvvel fogyasztott cukros víz sem. Sötétben alvó társaik ezzel szemben nem produkáltak ilyen tüneteket.

Az Ohiói Állami Egyetem kutatása alapján az éjszakai mesterséges fény az 50 éven felüli emberek körében egyre gyakrabban kialakuló hangulatzavar egyik fő okozója lehet. "Felborítja a természetes időérzékelési ciklust, hiszen a szervezetnek sötétben történő pihenésre van szüksége" - magyarázta a vizsgálatot irányító Tracy Bedrosian. A szakértők ugyanakkor arról is beszámolnak, hogy a negatív folyamat mindössze két hét alatt visszafordítható volt az állatok esetében a lámpák lekapcsolásával. "A sokáig ébren lévő emberek, akik a számítógép vagy a televízió előtt időznek, tehetnek azért, hogy visszatérjenek a normális kerékvágásba és csökkentsék a mesterséges fénynek való kitettségüket" - tette hozzá Bedrosian. Az éjszakai fény egészségre gyakorolt hatása már több ízben is kutatás tárgyát képezte. Korábbi adatok szerint növelheti a súlygyarapodás és bizonyos rákfajták kockázatát.

Az ohiói kísérletben résztvevő hörcsögöket 16 órán át nappali fényben, illetve 8 órán át halvány mesterséges fényben tartották. Utóbbi körülbelül a televízió nyújtotta fénymennyiségnek felelt meg. A kontrollcsoport ugyanazt a 8 órát teljes sötétségben töltötte. Az állandóan fényhatásnak kitett állatok kevesebb nappali aktivitást kezdtek mutatni, valamint alig mozogtak, amikor vízbe helyezték őket. A kutatók fölfedeztek egy fehérjét a rágcsálók agyában, amely kulcsszerepet játszhat a fény és a depresszió összefüggésében.

A tumor nekrózis faktornak (TNF) nevezett protein fokozottan termelődött az éjjeli fénynek kitett egyedeknél. A TNF blokkolása kiküszöbölte a depressziós tüneteket - még akkor is, ha továbbra is fennálltak a biológiai ciklus megzavarására alkalmas fényviszonyok. A TNF a szervezet immunrendszerének válasza a fertőzésre, és gyulladást eredményez. Bár a gyulladás szükséges a kórokozókkal szembeni harcban, ha állandóan fennáll, roncsoló hatású lehet - állítják az amerikai szakértők.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra