Mikor menjünk köhögés miatt orvoshoz?

Egy világhírű amerikai klinika honlapján abban nyújt segítséget, hogy köhögés esetén mikor érdemes orvoshoz fordulni, illetve mikor kell a sürgősségi ellátáshoz fordulni.

Ha már több hete kínoz minket vagy gyermekünket a köhögés, érdemes orvoshoz fordulnunk. Az ilyen eseteket vették számba a Mayo Klinika szakértői.

A világhírű amerikai egészségügyi intézmény specialistái szerint mindenképpen hívjuk a doktort akkor, ha már sűrű, zöldes-sárga váladékot köhögünk fel, illetve ha légzésünk olyan zihálóvá válik, mintha asztmásak lennénk. Szintén fontos az orvosi segítség 38 fokos láz fölött, vagy ha légszomjat tapasztalunk. Sürgősségi ellátásra súlyosabb esetekben lehet szükség. A Mayo Clinic szerint ilyen szituáció állhat elő fulladáskor vagy akkor, ha már a levegővétel, illetve a nyelés is nehézséget okoz. Ugyanez vonatkozik arra, ha véres vagy rózsaszín színezetű váladékot köhögünk fel.

Ha már több hete kínoz minket a köhögés, érdemes orvoshoz fordulnunk
Ha már több hete kínoz minket a köhögés, érdemes orvoshoz fordulnunk

Amikor a köhögés ellen magunkat próbáljuk kúrálni, a Mayo Klinika szakértői felhívják a figyelmet arra, hogy a gyógyszerek szedésekor tartsuk be az előírt dózisokat. Ilyen szereket csak akkor vegyünk be, ha nem tudjuk, miért köhögünk és tényleg már nagyon rosszul érezzük magunkat. Négy évesnél fiatalabb gyermekeknek ne adjunk be köhögés elleni szereket a gyermekorvossal való konzultáció nélkül.

Mi okozza az éjszakai köhögést? Részletekért kattintson ! Néhány tippet is ad a Mayo Klinika a köhögés leküzdésére: szopogassunk kemény cukorkát, ami a száraz köhögés ellen jó - és kíméli az irritált torkot is. Hat éves kornál fiatalabb gyerekeknél azonban a kemény cukrok nem ajánlatosak, a fulladás veszélye miatt.

A Mayo Clinic is javasolja a közismert gyógymódot: együnk mézet (de azt ne adjuk egy évesnél fiatalabb gyermekeknek). Szintén hasznos, ha párásítjuk a levegőt vagy egy jó párás-gőzös tussolással nedvesítjük be a nyálkahártyákat, ugyanemiatt jó, ha sok folyadékot iszunk, így könnyebb felköhögni a váladékot. Fontos, hogy kerüljük az irritáló dohányfüstöt - ne dohányozzunk és kerüljük azokat a helyzeteket, amikor mások dohányfüstjét szívjuk be.

Mindezen kívül ajánlatos az orvoshoz fordulás akkor, ha mellkasi fájdalmat érzünk mély belégzéskor, ha a torkunk már több hete fáj, lázunk van, nyelési nehézségek léptek fel, fehér foltok jelennek meg a torkunkon vagy a mandulánkon, illetve kiütések jelennek meg.

A nehéz nyelés és köhögés nem feltétlenül valamilyen fertőzés jele, lehet például a reflux-betegség vagy annak szövődményei által okozott tünet is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi, északnyugati felén valószínű eső, zápor, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra