2 gluténmentes desszert hétvégére

A nyár a könnyű étkezések időszaka. Szervezetünk nem vágyik a nehéz, zsíros ételekre, inkább a zöldséges, gyümölcsös finomságokra. A desszertek közül is a könnyed változatok az ilyenkor kelendők. Készítsünk gluténmentes édességeket!

Sokan gondolják, hogy gluténmentesen csak annak kell ennie, akinek ételintoleranciája van, holott ez egyáltalán nem igaz. Bélflóránk munkáját azzal is segíteni tudjuk, ha néha tehermentesítjük egy kicsit, de nem csak a nehéz és zsíros ételektől, hanem akár a cukortól, a laktóztól vagy a gluténtől is. Felfoghatjuk ezt egy tisztítókúrának is, melynek alkalmával elég csak pár hétig "mentesen" étkezni. Ha kúrát most nem tartanánk, viszont vágyunk egy igazi könnyű édességre, a gluténmentes desszertek ekkor is jól jöhetnek. Íme, két igazán ízletes recept hozzá!

Citromos kukoricatorta

Hozzávalók:

  • 10 dkg kukoricaliszt
  • 20 dkg mandulaliszt
  • 1 csomag sütőpor
  • 20 dkg vaj vagy ghí (tisztított vaj)
  • 15 dkg nyírfacukor
  • 3 tojás
  • 1 citromleve és reszelt héja

A kétféle lisztet és a sütőport összekeverjük. A ghít a cukorral habosra keverjük, hozzáadunk 1 evőkanállal a száraz alapanyagokból, és egy tojást, majd alaposan elkeverjük. Ismét hozzáadunk 1 evőkanál száraz alapanyagot és 1 tojást, elkeverjük. Ezután egy kicsit több száraz alapanyagot adunk hozzá és az utolsó tojást, végül hozzáadjuk az egész száraz alapanyagot, és a citrom héját is, és elkeverjük. 180 fokos sütőben 40 percig sütjük. Közben a citrom levéből 10 dkg őrült nyírfacukorral szirupot készítünk. Ha elkészült a torta, hagyjuk hűlni kicsit, majd a tetejét megszurkáljuk, és meglocsoljuk a citromsziruppal.

Szedres mandulapiskóta vaníliakrémmel

Hozzávalók:

A tésztához:

  • 8 tojás
  • 10 dkg xylit
  • 1 citrom reszelt héja
  • fél teáskanál étkezési szódabikarbóna
  • fél kávéskanál vaníliaőrlemény
  • 20 dkg őrölt mandula
  • 10 dkg finomszemű kókuszreszelék
  • kb. 80 dkg szeder a tetejére

A krémhez:

  • 7,5 dl rizstej
  • 35 g kukoricaliszt
  • 60 g nyírfacukor
  • 50 g darált mandula
  • 1 kávéskanál vaníliaőrlemény

A sütőt előmelegítjük 170 fokra. A tojások fehérjét és sárgáját kettéválasztjuk. A fehérjét felverjük kemény habnak. A sárgájához hozzáadjuk a xylitet, a citromhéjat, a szódabikarbónát és a vaníliát, és habosra keverjük. A szárazanyag felét hozzáadjuk, jól elkeverjük, majd a fehérje habot és a mandulakeveréket felváltva, kanalanként hozzáadjuk. Ügyeljünk arra, hogy a tészta habos-levegős állaga megmaradjon. Sütőpapírral kibélelt tepsibe terítjük, tetejére szórjuk a gyümölcsöt és kb. 30 perc alatt készre sütjük. Közben a krémhez 125 ml rizstejet a kukoricaliszttel sűrű krémmé keverjük. A maradék tejet felforraljuk, majd a kukoricalisztes masszához adjuk. Habverővel folyamatosan keverjük, hogy ne csomósodjon össze, majd visszaöntjük az egészet a lábosba, és hozzáadjuk a cukrot és a darált mandulát. Visszatesszük a tűzre, felforraljuk, és folyamatosan keverve, kis lángon 1 percig főzzük. Végül levesszük a tűzről, hozzáadjuk a vaníliát, és folpackkal lefedve hagyjuk kihűlni. Felhasználás előtt jól keverjük fel, ha túl sűrű, hígítsuk rizstejjel. A kész sütemény mellé kínáljuk.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

Ezt az italt senkinek sem ajánlja a szívsebész – Már kis mennyiségben is növeli a vérnyomást
Befőzés: betiltották ezt a régóta használt tartósítószert – Mutatjuk, mit használhatsz helyette
citromos víz
Kiderült az igazság a citromos vízről – Így hat valójában a szervezetre
D-vitamin
Meglepő, melyik vitamin az emésztés rejtett támasza – Hiánya hamar panaszokat okoz
Azonnali hatállyal kivonták a forgalomból ezt a gyógyszert – a betegektől is visszakérik
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +30 °C
Minimum: +17 °C

Derült, napos, száraz idő várható. Az északi, északkeleti szelet nagy területen kísérhetik élénk, főképp a Tiszántúlon erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 27 és 33 fok között várható. Késő estére általában 18 és 23 fok közé csökken a hőmérséklet. Gyenge hidegfrontra készülhetnek szerdán az arra érzékenyek.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
A horzsolásra hintőport kell szórni. Igaz vagy hamis? – Teszteld a sebkezelési tudásod! Bár egy kisebb sebet látszólag egyszerű ellátni, de könnyű hibázni is. Töltsd ki sebkezelési kvízünket, és derítsd ki, mennyire vagy tisztában az alapvető elsősegélynyújtási szabályokkal!
kvíz
„Lehet hogy demiszexuális vagyok?” – Ezzel a 8 kérdéssel kiderítheted A vonzalom nem mindenkinél működik ugyanúgy. Egyeseknél csak azután jelenik meg, hogy valódi érzelmi kötelék alakult ki bennük – ők a demiszexuálisak. Vajon te is közéjük tartozol? Most kiderítheted.