Megfejtették, miért segíti az alvás a tanulást

Új tudományos eredmények születtek az alvás, a memória és a tanulás összefüggéseiről. A kutatók eddig is tudták, hogy a tanuláshoz fontos a jó alvás, de most kiderült: mélyálomban keletkeznek új kapcsolatok az agysejtjeink között.

Amerikai és kínai tudósok úgy vélik, hogy megtalálták azt a mechanizmust, amelynek révén egy jó alvás elősegíti a tanulást és a memóriát s fejleszti.

A kutatók rendkívül fejlett technológián alapuló mikroszkópokat vetettek be az agykutatásba. Így sikerült kimutatniuk, hogy az agysejtek között új kapcsolatok (szinapszisok) szövődnek alvás közben. Tanulmányukat a Science tudományos folyóiratban tették közzé. Azt is kimutatták a BBC szerint , hogy az intenzív gyakorlás sem pótolja a hiányzó alvást.

Megfejtették, miért segíti az alvás a tanulást (Fotó: Europress)

A szakértők szerint mindez rendkívüli jelentőségű abból szempontból, hogy miként működik a memóriánk. Tehát nem az az újdonság, hogy fontos dolog az alvás - ezt korábban is tudták a memóriával foglalkozó kutatók. A vita inkább arról folyt, hogy mi zajlik le ilyenkor az agyban.

Most a New York University School of Medicine és a Pekingi Egyetem sencseni részlege (Peking University Shenzhen Graduate School) egérkísérleteket végzett. A rágcsálókat új képességekre tanították be: egy forgó rúdon kellett végighaladniuk. Ezután azt figyelték meg, hogy mi történik az egerek agyában, amikor normálisan alszanak, és amikor korlátozták őket az alvásban.

A kutatás egyértelműen kimutatta, hogy az alvó egerek többet tanultak, és jelentősen több új kapcsolat jött létre az idegsejtjeik, neuronjaik között.

A kutatók az egerek álmát is megzavarták a kísérlet egy másik fázisában. Ez azért volt fontos, hogy kimutassák: az alvás mely szakasza elengedhetetlen a tanulás és a memória fejlesztéséhez. A kutatócsoport eredményei arról tanúskodnak, hogy a mélyalvás, vagyis a "lassú hullámú alvás" lényeges ebben a folyamatban.

Wen-Biao Gan, a New York-i Egyetem professzora a BBC-nek minderről elmondta: az alvásnak a neuronok közötti kapcsolat kiépítésében játszott szerepe teljesen új felfedezés, senki nem tudott erről.

"Azt korábban is tudtuk, hogy az alvás segít, de lehettek volna más okai is ennek. Most megmutattuk, hogy segít a kapcsolatok kiépülésében, és hogy alvás közben az agy nem áll le: visszajátssza, hogy mi történt az előző napon, ami úgy tűnik, fontos a kapcsolatok kiépítésekor" - mondta a professzor.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra