Miért viszket állandóan a bőröm?

Az ekcéma és a pszoriázis egyik kísérőjelensége, a befolyásolhatatlan krónikus viszketés kialakulása alapvetően eltér a szúnyogcsípés tüneteitől - most a Washingtoni Egyetem munkatársai felfedik ennek hátterét.

krónikus viszketés létrejön, amikor a fájdalomérző neuronok is aktiválódnak. Korábbi kutatások szerint a BRAF nevű gén és fehérjeterméke alapvető szerepet tölt be a fájdalom érzékelésében, azonban nem volt világos, hogy érintett-e a viszketés jelenségében. Dr. Zhou-Feng Chen és munkatársai olyan genetikailag módosított kísérleti egereket hoztak létre, melyekben a BRAF fehérje folyamatos aktivitást mutatott.

Krónikus viszketés okát kutatják

A kísérlet rávilágított, hogy szemben az eredeti céllal, mely szerint a kutatók a fájdalomérzékelést szerették volna tanulmányozni, az állatkísérletes módszer inkább a viszketés jelenségét modellezte sikeresen. A viszketés mellett az egerek bőre spontán hámlást mutatott. A tudósok azt a következtetést vonták le, hogy a BRAF gén számos, a krónikus viszketésben érintett gén be- és kikapcsolásáért felelős.

Például a gasztrin nevű hormon felszabadulásáért felelő peptid (GRP), melyet korábban a viszketési inger gerincvelői közvetítésével hoztak kapcsolatba, megkettőződött aktivitást mutatott.

Mindazonáltal a génmanipulált állatok fájdalomérzékelése nem változott - ami felveti, hogy a fájdalmat és a viszketést közvetítő jelátviteli folyamat alapvető különbségeket is mutat. A felfedezés új kezelési módszerekhez vezethet a viszketés csillapításában, ugyanis már léteznek olyan gyógyszerek, melyek a BRAF működését gátolják.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +11 °C

Reggelig a déli tájakon és az Alföldön túlnyomóan derült lesz az ég, ugyanakkor északkeleten több lesz a felhő, és még előfordulhat néhol zápor, zivatar. Az északi országrészben és a Dunántúl nagy részén rétegfelhőzet takarja az eget, párás, foltokban ködös idő lesz, de napkeltét követően javulnak a látási viszonyok. Napközben a felhőzet szakadozik, gomolyosodik, mindenhol kisüt több órára a nap. Délután főként az északkeleti tájakon alakulhat ki kevés helyenként zápor, zivatar. A délnyugati szél olykor megélénkül, de zivatarok környezetében erős, viharos lökések is lehetnek. A hőmérséklet délután 22 és 28, késő este 15, 20 fok között változik. A változékony idő mellett a frontérzékenyek tüneteit napközben kettős fronthatás erősítheti fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra