Télen több a szívroham, de nem a hideg miatt

Az emberek úgy vélik, hogy a meleg éghajlat jót tesz az egészségnek. A legújabb kutatás szerint azonban a meleg éghajlaton töltött nyugdíjas évek nem járnak olyan nagy különbséggel, mint sokan hiszik.

Amerikai kutatók kimutatták, hogy télen az éghajlattól függetlenül nagyobb a szívroham eredetű halálozás kockázata. A Los Angeles-i Jó Szamaritánus Kórház kutatói négyévnyi halálozási adatot vizsgáltak különböző éghajlatú területeken: Kaliforniában, Texasban, Arizonában, Georgiában, Washingtonban, Pennsylvaniában és Massachusettsben. A vizsgálati időszakban az összes halálozás és a szív-érrendszeri eredetű halálozás mindegyik területen 26-36 százalékkal nőtt a téli időszakban a nyárhoz viszonyítva.

A kutatókat az lepte meg a leginkább, hogy az összes halálozás és a szív-érrendszeri eredetű halálozás a hét különböző éghajlatú területen rendkívül hasonlónak bizonyult. A földrajzi elhelyezkedéstől függetlenül ugyanaz a minta mutatkozott: télen sokkal több halálozás következett be, mint nyáron.

A kutatást vezető Bryan Schwartz elmondta, mivel az alacsonyabb hőmérsékletet általában a halálozás magasabb arányával hozzák összefüggésbe, azt feltételezték, hogy a téli tetőzés nagyobb lesz az olyan hideg éghajlatú területeken, mint Massachusetts állam. Ennek ellenére az eredmények azt mutatták, hogy a halálozási arány mindegyik területen nagyon hasonló, ez pedig azt jelenti, hogy az időjárás elhanyagolható tényező, ha egyáltalán valóban tényezőnek tekinthető.

Dr. Schwartz ezt részben azzal magyarázza, hogy mindenki hozzászokik lakóhelye időjárásához, így a nyár és a tél közötti váltás fontosabb tényező, mint az, milyen mélyre süllyed télen a hőmérő higanyszála. A másik lehetséges ok a télen tetőző influenzás időszak. A légúti fertőzések magasabb aránya is bizonyíthatóan növeli a szív-érrendszeri eredetű halálozás kockázatát, ami szintén az influenza elleni védőoltás hasznosságát támasztja alá.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra