Vérvizsgálat

Retikulocitaszám

A retikulocitaszám a vérszegénységek egyes fajtáinak elkülönítésében játszik szerepet.

Kategória

Vérvizsgálat

Típus

Teljes vérből végzett hematológiai vizsgálat.

Normál érték

18-158x10/l, férfiaknál a vörösvértestek 8-25 ezreléke, míg nőknél 8-40 ezreléke.

Speciális előkészület

Nem igényel.

Mit mér a vizsgálat?

Az éretlen, de magjukat már elvesztett élő vörösvérsejteket hívják retikulocitáknak. Az ilyen fiatal sejtek normálisan csak kis számban vannak jelen a vérben, jelenlétük tükrözi a csontvelői vörösvérsejtképzés mértékét. Ezeket a sejteket számlálja ez a vizsgálat. A vért speciális festékkel festik meg, kenetet készítnek, és mikroszkóp alatt meghatározzák az 1000 vörösvérsejtre eső retikulociták számát (relatív retikulocitaszám), majd ezt beszorozva a vörösvérsejtek számával megkapjuk az abszolút retikulocitaszámot.

Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?

Vérszegénység okának kivizsgálása során, illetve a vérszegénység eredményes kezelésének (pl. vas- vagy B12 vitamin pótlás) korai kimutatásához válhat szükségessé a vizsgálat.

Ha értéke a normál tartománynál alacsonyabb

A csontvelőben nem termelődik elég vörösvérsejt.

Ha értéke a normál tartománynál magasabb

Vörösvérsejt-széteséssel járó betegségekben vagy vérvesztés után a csontvelőben fokozódik a vörösvérsejt termelődés, így több retikulocita jut a vérbe.

Mitől lehet alacsonyabb, és mit tegyünk, hogy növeljük?

A vérképzés csökkent volta, a csontvelő betegségei esetén fordul elő. Hematológushoz (vérképzőszervi betegségekkel foglalkozó specialista) kell fordulni.

Mitől lehet magasabb, és mit tegyünk, hogy csökkentsük?

Vörösvérsejt-széteséssel járó betegségekben - például örökletes, abnormális vörösvérsejtekkel járó betegségek, bizonyos autoimmun-folyamatok (terhességben HELLP-szindróma, Rh-összeférhetetlenség, vérátömlesztés szövődménye, stb.), gyógyszerek okozta vörösvérsejt szétesés miatt -, valamint vérvesztés után a normális vérkép helyreállítása céljából fokozódik a vérképzés, ami a retikulocita-szám emelkedéshez vezet. Vashiányos vérszegénység kezelésekor 3-4 héttel a kezelés után hirtelen megemelkedik a retikulocitaszám, ez jelzi, hogy a kezelés hatékony.
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.