Szerveket növeszthetünk magunkban?

A kutatók olyan sejteket hoztak létre, amelyek a testbe juttatva teljesen működő szervvé képesek továbbfejlődni.

Az egereken végzett kísérlet annak lehetőségével kecsegtet, hogy a jövőben gyógyíthatjuk a vese, máj és szívbetegségeket. Bár a kutatás még csak a kezdeti szakaszában jár, a szakértők szerint az eredmény óriási előrelépést jelent abba az irányba, hogy megszűnhessen a szervátültetéstől való függésünk.

A kutatást vezető Clare Blackburn, az Edinburgh-i Egyetem professzora, így nyilatkozott a kutatásról: "Annak képessége, hogy csere szerveket hozhatunk létre sejtekből a laboratóriumban, mindig is a regeneratív gyógyászat Szent Gráljának számított."

Bár már korábban is sikerült szerv részeket létrehozni őssejtekből a laboratóriumban, ez volt az első alkalom, hogy teljes egész, működő szervet alkottak meg sejtekből a testen kívül. Valószínűleg további tíz évre lesz szükség ahhoz, hogy egy ilyen kezelésről bebizonyítsák, hogy elég biztonságos és hatékony emberi betegeken is, de a szakértők óriási áttörésként üdvözölték az eredményt.

A kutatók a szaklapban megjelent kutatáshoz a legújabb technológia felhasználásával hoztak létre mesterséges csecsemőmirigyet (timuszt) egy kísérleti egérben. A szív közelében elhelyezkedő, az immunrendszer működéséhez elengedhetetlen kisméretű szervet néhány sejtből növesztették addig, amíg az új szerv ugyanúgy működött, mint bármely egészséges felnőtt egér csecsemőmirigye.

Átprogramozott sejtekből sikerült létrehozni az első működő szervet

A kutatók fibroblaszt sejteket nyertek ki egy egér embriójából, majd átprogramozták ezeket, hogy timusz sejtként viselkedjenek. A technika következtében a sejtek gyakorlatilag úgy viselkedtek, mint egy magzatban az anyaméhben, amikor a csecsemő először növeszt szerveket.

Amikor más timusz sejt típusokkal keverve a sejteket befecskendezték az egerekbe, a sejtek pótszerveket hoztak létre, amelyek ugyanolyan struktúrával, összetétellel és funkcióval rendelkeztek, mint bármilyen egészséges, felnőtt timusz.

A működésképtelen timusszal születő sok ezer csecsemő számára is reményt adhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra